Youtube is a new TV

Youtube is a new TV demişler. Kim demiş bunu? Dış güçler. Youtube artık –kendimi 5000 kere tokatladım– dan tutun –dünyanın en zehirli 5 bal porsuğu– na kadar uzanan her türlü ama her türlü içeriği bulabileceğimiz bir mecra oldu sevimli okurlarım. Bizler, buruş buruş dedoş, sütlaç üstü yanaklı nineler olduğumuzdai televizyon kutusu artık yayını takip ettiğin değil yayının seni takip ettiği bir olgu olacak burası kesin.

Bazı youtube kanalları var takip ettiğim. Gerçekten televizyona yapılan 2 saatlik işlerden çok daha kıymetli 5-10-20 dakikalar var. Daha az sansürlü, nispeten özgür… Müebbet Muhabbet, Base 42, Olmaz Öyle Saçma Şey gibi eğlenceli kanallar mevcut artık. Bu adamlar Türkiye’de internetten sadece izlenerek para kazanmanın mümkün olmadığı zamanlarda çıktılar sosyal medya görücüsüne. Falan Böyle- Falan Böyle 2 Sünnet, Kafadarlar Cenker dem veya sonda duyguyu beynine sokmaya çalışan İbrahim Tatlıses’in bir şarkısını Manga’ya söyletip filmin sonuna yerleştirecek bir İlker Canikligil olmadığı için bu beyler internetten müthiş paralar kazanamıyorlar. Kazanmıyorsunuz değil mi? Boşa da düşmeyelim şimdi. O zaman tatlış okurlarım size youtube’da kaliteli içerik üretme ve içerik üretme arasındaki farkları göstereceğim. Yazıma bi hi dersiniz diye umuyorum.

Kaliteli İçerik

-Güzel bir tema bulmanız önemli. Hoş sohbet ve farklılık gerekebilir. 

-Başlangıcınızı korumanız lazım. Zaman içinde tutulan bir Youtube kanalı olur ve başlangıcınızı koruyamazsanız Çalgı Çengi 2 veya her bölüm Türkçe’nin izzeti nefsiyle oynayan Burhan Altıntop olursunuz. Kitlelerin refleksine göre şekil değiştirmeden, yalın, olduğu gibi…

– Etliye sütlüye dokunmayın. Çünkü daha öyle bir babayiğit göremedik o mecralarda. Haklı olabilirler ama. Yoksa bana şunu diyebilirler. Tonton sen bize sallıyorsun ama dolar yükselmiş. Filistin kan ağlıyor. Sen Youtube yazıyorsun. Nerenin mihrakısın sen. Diyemezler tabii ama deseler etkileşim kasardık. Bu konuya bir parantez açmak istiyorum(.) Şöyle ki benim de bir görüşüm var gündeme dair ama yazmıyorum. Sevmiyorum. Ayrıca yeni duyacağınız bir cümle olacak ”Bu konular hakkında kendimi yetkin görmüyorum” şaşırdınız değil mi? Dilimize yeni kazandırdım bunu. 

-Uzun bir video çekecekseniz eğer dolu olmalı içi dolu. Bu doluluk konu ile ilgili konuşma yeteneği de olabilir. Bir tez de ortaya atabilirsin. Sadece mizah anlayışı da olur. Maksat amaca ulaşabilmek. Öğretmek veya eğlendirmek amaç her ne ise.

Normal Düz Sıradan İçerik

– Şu cenah ne ister tadında bir video çekin. Sanki toplumda bilirkişi sizmişsiniz veya bir bilgi birikiminiz varmış gibi.

– İnsanın kendine yapmaması gereken şeyi 5000 kere yapın

– Afedersiniz sıçmaya gitseniz ”Tuvalette 20 dakika geçirdik” adlı bir video çekin. 

-Kanalınız yürürse hiç bir zemine oturmayan tiplemelerinizi 200 bine çekip 2 milyon kaldıracak yapımcı bulun ki şöyle bir etrafında dönsen 3 tane bulursun. 

-Birilerini düşürün, tokatlayın, makaslayın, dış görünüşleriyle dalga geçin ne bileyim işte… İş bilinciniz olsun. Bir bilim insanı bütün değerleri askıya asıp çalışma alanına girer ya siz de beyni bırakıp Youtube’a bombalama atlayın.

Okan Bayülgen zamanında herkesin kendi televizyonu olacak herkes kendisinin patronu olacak dediğinde bu kadar süratli olacağını düşünmemiştim. Gelecek geldi işte. Gelecek, gelecek bu gidişle. Minnak okurlarım sizleri seviyorum. Tek tek sayabilirim isminizi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir