Yine Seçim Yine Bedelli

Yine üzerinden 3-4 yıl geçtiğine göre, yine bir seçim arifesi içerisinde olduğumuza göre ve yine her zamanki gibi ekonomimiz kötü olduğuna göre bedelli askerlik söylemleri gelip çatmış demektir. Bundan yaklaşık üç veya dört sene önceydi, o dönem başbakan Ahmet Davutoğlu idi. Bedelli askerlik konuşmalarının bir hayli arttı dönemde yaptığı açıklamaları kesinlikle unutmuyorum. Aynen şu şekilde açıklamalarda bulunmuştu:

Bedelli askerlik gündemimizde yok. Yok öyle zengin çocuğu bedelli askerlik yapacak, fakir çocuklarımız askerlik yapacak” söylemleri dün gibi aklımda. Yine aynı şekilde bir önceki dönemde de yapılan açıklamaları iyi hatırlıyorum. Bedelli askerlik yok deniyorsa, herkes biliyor ki bedelli askerlik mutlaka çıkacak, sadece tarihi belli değildir. Bugüne kadar bedelli askerlik kesinlikle gündemimizde yok denip, yürürlüğe girmediği bir dönemi, AKP hükümeti altında henüz yaşamadık.

Bu kez AKP hükümeti bunu seçim öncesi oya dönüştürebilme peşinde. Sürekli seçim sonrası yapacağımız ilk iş açıklamalarıyla, üstü kapalı beş milyon üzeri askerlik problemi olan vatandaşa, bedelli askerlik olabilmesi için, sandıkta atacağınız oyu biliyorsunuz, mesajı veriliyor. Benim bedelli askerlik konusunda görüşüm belli, bu hak tanınıyorsa vatandaşın yararlanması normal, ama benim kabullenemediğim bu yasanın çıkması. Biz artık uzun bir süredir aktif bir savaşın, operasyonun içerisinde bir ülkeyiz. Ve geçirdiğimiz günlerin birçoğunda şehit haberleri alıp yasa boğuluyoruz. Böyle bir dönemde bırakın bedelli askerlik çıkmasını, bunların konuşulması bile utanç verici.

Operasyon içindeki askerin yerine bir kendinizi koymayı deneyin lütfen, bir empati yapın, demez misiniz, biz ne için, kim için savaşıyoruz, mücadele ediyoruz diye. Gerçekten insan yediremiyor, en azından ben yediremiyorum.

Bir de bu bedelli askerlik konusunda beni irite eden bir durum daha var, madem her şeye rağmen vicdanlara dokunup bunu çıkartacaksın, neden yok zengin askerlik yapmayacak, fakir yapacak bunu kabul edemeyiz veya aktif savaşın içerisindeyiz, bu kadar şehitin olduğu bir ortamda bedelli konuşulamaz gibi süslü lafları kullanıyorsunuz. Bu yapılan, insanlarla dalga geçmektir. İnsanın duygularıyla oynamaktır. Operasyon içerisinde yer alan askerlerimize moral olmamız gerekirken, şu konuşmaların içerisinde bulunmak resmen askerlerimize köstek olmaktır.

Hiç inanarak söylemeyeceğim ama, gelin bu yanlışınızdan vazgeçin, insanlar arasında askerlik yapıp, yapmama durumunu “para” olarak belirlemeyin. Ya gitmek istemeyen gitmesin, ya adam gibi herkes askerliğini yapsın. Ya da asıl olması gereken profesyonel askerliğe bir an önce geçilebilmesi adına adım atılsın. Bıktık artık her dört beş yılda bir bu tartışmaları yaşamaktan…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir