Yaş 15 Bedel 25 – Vida 30 Medel 15

Okurlar! Okurlar! Selamlar hepimize. Elinizdeki paraları atmayın.

Minik Tempra’m şanlı bedelli askerlik sebebi ile satılıktır.

Ozan Bey Tofaşk ile ayrıldı.

Bedelli için satıyorum, kuzenimin altın kolyesi…

Bedelli için Vida’mı satıyorum.

… gibi gibi bir çok ilan ile karşılaşmamız şu sıralar mümkün. Askerlik görevini yapmış arkadaşlar, elinizdeki paralarla çok uygun fiyata façayı düzeltebilirsiniz.

Çeşitli söylemler mevcut . Kimi yaş 27 bedel 20 derken kimileri yaş 25 bedel 15 diyor. Ben ise farklı bir çözüm yolu sunuyor ve kitlelerin heyecanını adeta 8’e katlıyorum.

Şimdi ortada bir yangın var. Bedelli yangını. Suyla sönecek gibi değil. Ben olsam naparım açıkcası… Yaş 25 bedel 15 şakkadanak çıkarırım. Şaşırır millet. Hiç beklenmedik bir hareket, niye çıkardım nasıl çıkardım… Hani asker azdı felan derler. Demek askerleri varmış, diyecekler. Arkadan bir bedelli daha çıkarırım, yaş 20 bedel 20 yetmedi mi bir bedelli daha çıkarımım yaş 15 bedel 25 herkes gelir.

Yaş 15 bedel 25 bir takım sinsi hesapları bozacaktır diye düşünüyorum. Elimize geçen o parayla taramalı silahlardan alırız. Altı pat alırız. Büyük bonbalardan da alalım. Vatana hizmet sadece askerlik yapmak değildir. Vatana hizmet bir değerler manzumesidir demiş büyük şair Ziya Gökalp. Ancak bu 28 gün askerlik durumu enteresan olmuş. Bence paket halinde ayırmaları gerekir. Standart Paket, Deluxe Paket, Exculusive Paket gibi… 10.000 tl farkla büyük seçim ister miydiniz?

Bir de herkes yaşadığı şehirde yapacak diye bir söylem var. Bu da şöyle düzeltilebilir. Bedelli askerlerimiz trenlerde askerlik yaparak memleketin bir çok yerinde asker olmuş olabilirler. Misal Doğu Ekspresi… Hem o zaman trenlerde alacağı riskle zorlu bir askerlik sürecinden geçebilirler.

Bedelli kuyrukları için vatandaşlarımızın şimdiden bir çok şeye otomatik ödeme talimatı vererek bankalardaki işlerini minimuma indirmeyi başarması gerek. Aksi durumda çalışanlar için katlanılmaz yoğun kuyruklar olabilir. Çünkü benim önerdiğim sistemde 15 yaşından 30 yaşına kadar askerlik süresi gelmemiş ve geçmiş kişilerin sayısı yaklaşık 7 milyon 638 bin 2 gibi bir rakamı buluyor. Bu sebeple ekonomik tüm sıkıntıları giderecek ve bankaların yoğunluğunu minimumda tutacak seri farklı çözüm önerileri ile hızlı kararlar alınmalıdır. 28 gün askerlik çok gelir deniyorsa bunu 5 gün ile tutmak mantıklı olabilir. 5 gün askeriyelerdeki günlük yaşamı görme konusunda da bedelli yavrularımızın tecrübe ile harmanlanmasına sebebiyet verebilir.

Son olarak bedelli askerlik yapacak yavrularımıza öğütler adlı kitabımda belirttiğim gibi kimselere karışmadan paşa paşa değil er er yapıp gelmeleri, onların öncelikle fiziksel sonralıkla zihinsel hassasiyetlerinin gün yüzüne çıkmaması, masalsal bir çözüm revizyonu doğuracak ve bir diğer nesiller için öncü ve izdüşümsel bir çözümün parçası olabilmenin haklı gururlarını göğüslerinde taşıyarak nitekim ilk çekilen zorluğu bir sonraki bedelli yavrucaklarımız adına yaşamaları çok önemli bir olay örgüsünün tamamlanma halini barındıracaktır.

Şu an askeri görevini yurdun dört bir yanında kimi zaman başarılı kimi zaman kaytararak geçiren askerlerimize hayırlı tezkereler diler, bedelli olarak yapacak yavrularımızın da bedelli yapacakları bankaların yoğun olmamasını temenni eder, sade bir vatandaş olarak bu öneriyi ilgili makamlara göndermenin gerekliliğini kamuoyuna arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir