Irkçılığa Karşı Mücadeleye Adanmış Bir Hayat / Martin Luther King

Usta’dan Unutulmaz 10 Söz

Şiddete ve ırkçılığa karşı ön almış aktivistlerin başında gelen Martin Luther King, 15 Ocak 1929 yılında Atlanta’da dünyaya geldi. Genç yaşında AfroAmerikan‘ların başını çektiği ırkçılık karşı pasif direniş hareketlerinin lideri konumuna gelen Martin Luther King, 1953 yılında daha 24 yaşındayken en önemli siyah kilisesi olan Montgomery, Alabama’daki Dexter Avenue Baptist Kilisesinin pastörü oldu.

İnsanlığın ırkçılığa karşı verdiği mücadelenin en önemli mihenk taşlarından olan Montgomery Otobüsü olayında Rose Parks‘la da tanışan King, ardından Montgomery Otobüsü Boykotu’nu örgütleyen isim oldu. 382 gün süren boykotun sonrasında safların git gide keskinleşmesi, King‘in evinin bombalanmasıyla sonuçlandı.

Yine pasif direnişin tarihteki kodlarını oluşturan unutulmaz Selma Yürüyüşü’nü de yine King organize etti. Demokrat Amerikalı bir çok beyazın da destek verdiği yürüyüş sert şekilde bastırıldı. Kendisi gibi din adamı olan Malcom X’in ölüm haberiyle dahi davasından geri adım atmayan Martin Luther King 1963 yılında “İş ve Özgürlük İçin Washington’a Yürüyüş” sırasında Lincoln Anıtı önünde meşhur, “I have a dream” (Bir Haylim Var) cümlesiyle başlayan konuşmasını gerçekleştirdi.

1964 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen aktivist, 4 Nisan 1968’de Memphis’de düzenlediği bir konuşma sırasında suikaste kurban gitti.

Yaptıklarıyla beyaz/siyah herkesin gönlünde taht kuran bu ırkıçılık karşıtı neferin akıllara kazınan 10 sözü sizlerle…

1-Sevgiye saplanıp kalmaya karar verdim. Nefret, taşımak için çok ağır bir yük.

2-Yaşamımız, önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.

3-Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.

4-Bir sorunu çözmenin en iyi yolu, nedenini yok etmektir.

5-İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar…

6-Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz, ya da aptallar gibi hep birlikte yok olacağız.

7-Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.

8-Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacak.

9-Bir hayalim var. Bugün size diyorum ki, dostlarım, şu ânın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir rüyam var benim. Amerikan rüyasına derinden kök salmış bir rüyadır bu.

10- İlk adımınızı inançla atın.Tüm merdiveni görmek zorunda değilsiniz, yeter ki siz ilk adımı atın.

— > Kraliçe Victoria ile Hintli Uşak Abdulkerim

— > İz Bırakanlar / Iqbal Masih

— > Öykü / İnsanın İçindeki Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir