Kurgu Edebiyatı’nın Babası / Edgar Allan Poe

Unutulmaz 10 Söz

19 Ocak 1809 yılında Boston’da dünyaya gelen Edgar Allan Poe, korku, gerilim ve polisiye gibi modern kurgu edebiyatının pek çok alanında verilen ilk örneklerin sahibidir. Doğumundan 1 sene sonra babası tarafından terk edilen yazar, ertesi sene de annesini kaybetmiştir. İskoç tütün tüccarı John Allan tarafından himayeye alınan yazarın ikinci ismi (Allan) da buradan gelmektedir.

Edebiyat yaşamının erken dönemlerinde başarısız Fanzin çalışmalarına imza atan Poe’nun yazın hayatı 1832’de Saturday Courrier’da basılan beş öyküyle ve 1833’te Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmada ‘MS. Found in a Bottle’ (Şişede Bulunan Elyazması) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 

Romantik Akım’ın en büyük temsilcilerinden olarak gösterilen Edgar Allan Poe, ülkesinde kısa hikayeler kaleme alan ilk yazarların başında gelir. Şiir türünde de bir çok eserin sahibi olan Edgar Allan Poe, dünya edebiyatında adından sıkça söz ettirmiştir. Erken sayılabilecek bir yaş olan 40’ında da hayata gözlerini yummuştur. 

Yazdıklarıyla kitleleri peşinden sürükleyen bu tarihte İz Bırakan karakterin akıllara kazınan 10 sözü sizlerle…

1- Mutluluk bilginin kendisinde değil, bilginin edinilmesi sürecindedir.

2-Duyguların aşırı güçlü oluşunu delilik zannediyorsunuz.

3-Gördüklerinizin yalnız yarısına inanın, duyduklarınızın hiçbirine.

4-Bir noktaya kadar mutlu olabilmek için, o noktaya kadar acı çekmiş olmak gerekir.

5-Alışılmamış ile anlaşılmazı birbirine karıştırmak gibi kötü, ama sık sık görülen bir hataya düştüler. Oysa düşüncenin gerçeğe doğru gidişine asıl bu alışılmamış şeylerin yardımı dokunur.

6-On oyundan dokuzunda kazanan deha değil, dikkattir. Ancak, dikkatin önemi azaldığında kazananı belirleyen faktör ise zekadır.

7-Derken ciddi ve haşin suratıyla bu abanoz kuş,
Kederimi gülümsemeye dönüştürdü.

8-Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz; yalnızca bir düşün içinde bir düş.

9-İnsanın alışkanlıklarının tam bir kölesi olduğunu,yaşamındaki önemli kabul edilen birçok şeyin sırf alışkanlık gereği öyle kabul edildiğini düşündüm.

10-Ama kendisi bir şair ve bir şair bir şapşaldan bir gömlek daha akıllıdır.

— > Usta’dan 10 Söz / Ülkü Tamer

— > Şiir / Kitap Önerisi / Dürbün Okur

— > Öykü / Bir Yaşayan Öykü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir