Umutlu Seçim

“Bu ülkede zengin de mutsuz fakir de mutsuz.” dedi Muharrem ince. Yani bir gerçekten bahsetti Kadıköy mitinginde. Hâlbuki umutsuzluk en kötü hastalıktır bir toplum için. Bu sebeple Sayın İnce’nin “SİZİN ÇOCUKLARINIZA HAYAL KURDURACAĞIMA SÖZ VERİYORUM” demesi çocuk sahibi olmayan beni bile çok mutlu etti ülkem adına.

Ne çok özlemişiz umutlu olmayı, bunu anladım o an, kendimde ve etrafımdaki insanların yüz ifadelerinde. Kimsenin siyasi iradesine karışacak veya ikna etmek için süslü kelimeler kullanacak değilim kişisel olarak. Ama bir gerçek var ve bunu tartışmalı, konuşmalıyız. Umudumuzu gerçekten yaraladılar son yıllarda, sadece iktidar değil basiretsiz işler yapan muhalefet, sorumluluk alamayan sanatçılar, sivil toplum örgütleri vesaire…

Ülkesini sevmek, umutlu olmak için bir siyasi partinin veya kişinin iradesine girmek zorunda olmak durumu, nasıl bir vahamet içerir bence farkında değiliz. Seversiniz sevmezsiniz bilemem ama Sayın Muharrem İnce bu topluma bir şeyleri hatırlattı. Bu net!

Bıkmadık mı? Kavgadan iç çekişmeden! Çok net bıktık da farkında değil bir çoğumuz. Bu mitingde bunu fark ettim. Eşine, “Güzel konuşan bir insan geldi uzun süreden sonra yoruldum ama ben beklerim” diyen bir kadını kendi gözlerimle gördüm. Gerçekten görmek isteyen bu seçimlerde farklı bir hava olduğunu görür.

Benim, bu seçim farklı ve güzel bir şeyler oluyor değerlendirmeme ek olarak yazmak istediğim bir diğer konu ise mitingler. Yani mitinglerin verdiği mesajlar… İktidardaki partinin, hele ki yıllar yılı tek başına iktidarda olan bir partinin mitinglerine, katılımcıların çoğunun o miting alanlarına gönüllü gitmediğini tahminden de öte duyuyor, görüyoruz. Bu durum Anadolu’da çok daha etkin olarak görülebilir bir gerçek. Yani bir devlet memuru veya belediye çalışanı, öğretmen, polis vs. yani kamuda çalışanlar ve aileleri, o iktidar mitinglerine sadece işimden olurum korkusuyla gidebilir. Ama muhalefet mitingleri tamamen; hissetmek, merak etmek, bir umut aramak için gidilen mitinglerdir. Bu anlamda Sayın İnce’nin mitinglerine bakarken en azından iktidar ile kıyaslarken bir de bu açıdan değerlendirmekte fayda var.

Diğer partilerin adayları ise medya ambargosu nedeniyle renksiz ve etkisiz görünüyor ve bu aslında çok da adil olmayan bir durum ama ülkenin gerçeği de maalesef bu. Az da olsa yakaladığımız bu umut iklimi, ülkede ve insanımızda gerçekten yeni sayfalar açmamıza olanak tanısa… Ufkumuzu genişletse, farklı açılardan konulara eğilmemiz gerektiğini bir kuple de olsa anlatsa, anlatabilse çok güzel olmaz mı? Farklı açılardan da bakalım. Lütfen!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir