Tek Tıkla Sorgula

Nihayet oldu; sonunda sorgulayan bir ülke yaratmayı başardık. Hem de tek tıkla… Teknolojinin iliklerine kadar kullanıldığı, ama hepsinin ithal edilip, üretilmediğinin sorgulanmadığı güzel ülkem benim.

Soyumuzu sopumuzu, soy ağacımızı sorguladık. Nasıl? Tek tıkla… İnternet altyapımızı kilitleyecek kadar ilgi gösterdik. Ama Anadolu’nun bir köşesinden kalkıp büyük şehirlere neden göçtüğümüzü, neden atalarımızın doğup büyüdüğü yerde yaşam sürdürmeye güçlerinin yetmediğini sorgulamadık.

Dedemizi, ninemizi sorguladık da, ülkenin kurucusuna neden birilerinin düşman kesildiğini, bize miras bıraktığı akıl ve bilimi neden reddettiğimizi sorgulamadık.

Şimdi yeni bir hizmet daha kapımızda… Miras sorgulayacağız. Hem de tek tıkla… Geçim derdindeki bir ülkenin, akşam ekmek parasını evine götüremediğini değil ama, belki de Mısır’daki halamızdan bize miras kalıp kalmadığını inceleyeceğiz.

Tek tıkla kıyıda köşede kalmış mal mülk var mı bakacağız da, hakkımız olanı yok pahasına kamulaştıran, sonra da onları kamu yararına değil, yandaş yararına hizmete açan, imar değişiklikleriyle bire beş değer kazandıran yaklaşımı sorgulamayacağız.

Tek tıkla e-devlet üzerinden herhangi bir borcumuz olup olmadığını sorgulayabileceğiz, ama bu ülkede iktidarların bize bıraktığı borçları, elde avuçtakini satıp yollara döşediğini, yolladığımız milletvekillerinin bize olan borçlarını ödeyip ödemediğini sorgulamayacağız.

Tek tıkla hakkımızda açılan bir dava olup olmadığını, yargıya ilişkin bir soruşturma içine atılıp atılmadığımızı sorgulayacağız; ama ülkede adalet yoksunu fotoğrafa göz ucumuzla bile bakmayacağız.

Sorgulayacağız; yurtdışı seyahatler için gerekli belgelerin ne olduğunu… Hem de tıkla sorgulayacağız. Ama ülkede büyük bir çoğunluğunun yasal ve iktisadi gereklilik olmasına rağmen tatile çıkamadığını görmeyeceğiz.

Hızlı Geçiş Sistemi’ndeki bakiyelerimizi de göreceğiz. Nasıl? Elbette yine tek tıkla… Ama özelleştirme gelirine eş değer paranın yollara yatırılıp, halen üstüne neden kullanırken para verdiğimizi sorgulamayacağız.

Bir tıkla kurbanlık sorgulayacağız; fakat ülkedeki hayvancılığın nasıl yok edilip, ithal et gerçeğiyle karşı karşıya kaldığımıza ilişkin neden sonuç ilişkisine kafa yormayacağız.

Bilgisayarın başına geçip Hac kura sonuçlarını sorgulayacağız lakin, ülkede milyonlarca insan açlık çekerken, yatağa aç girerken, ülke gırtlağına kadar borca batmışken, bunun işin felsefesine uygun olup olmadığına göz kapatacağız.

KOBİ’lerimiz tek tıkla çek sorgulayacak, ama 20 ay vadeleri, ödenmeyen çekleri, bunun sebeplerini sorgulamayacak. Liste uzar gider… Özetle her şeyi tek tıkla sorgulamak mümkün.

Ama bazı şeyler hariç… Yapılanları, yanlışları, görev verdiklerinizin liyakatini, vaat ettikleriyle yaptıkları arasındaki çelişkiyi, ülkenin neden mevcut sorunlar içinde boğuştuğunu sorgulamayacağız.

Amerikalı Gökbilimci Carl Sagan diyor ki: “Bilim, sadece bir ‘bilgi bütünü’ olmaktan fazlasıdır; bir düşünme biçimidir. İnsanların hata yapabileceğini açıkça kabul eden bir şekilde, evreni şüpheci olarak bir sorgulama yöntemidir.” Tatmin olmadınız mı?

O zaman soruyu da Ali İmran Suresi 65. Ayet’in mealinden paylaşayım: “…Siz hiç düşünmüyor musunuz?

Neyse bozmayayım eğlenceni canım ülkem. Sen tek tıkla ve sorgula; sadece sorgulaman istenenleri.

cetinunsalan@yahoo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir