Bir Takım Tasarruf Önlemleri

Malumunuz, ülke olarak döviz kurları açısından son birkaç aydır her gün “rekor” haberleriyle güne uyanıyoruz. Hepimizin yakından tanıdığı, çok iyi firmalar olarak adlandırdığımız birçok firma konkordato ilan etti. Her gün alışverişlerimizi gerçekleştirdiğimiz, uygun fiyatlı büyük süpermarketlerde bile en çok satın alınan ürünlerin geldiği fiyatlar ortada. Hal böyle olunca, hükümet kanadından hemen apar topar(!) tasarruf önlemleri geldi.

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, tüm kamu kurumlarına bağlı bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden acil olarak sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterlerini istedi. Araçların hem sınıflarında, hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği öğrenildi. 14 eylül tarihine kadar acil olarak listelerin gönderimleri talep edildi. Araçların incelemeleri sonrasında hem toplam araç sayısının azaltılacağı, hem de araç sınıflarının düşürülmesi bekleniyor.

Rakamlara baktığımızda ise 2010 yılından günümüze kadar taşıt alım ve kiralamarında masrafımızın neredeyse dört-beş kat arttığı görülüyor. Eee makam aracı dediğin lüks olur, Mercedes‘lerden aşşağıya binmek yakışır mı hiç bizim bakanlarımıza…

Şimdi gelelim asıl meselemize…

Saray-tasarruf ilişkisi… Birbirine ne kadar da yakın iki kelime değil mi… Önce tasarruf önlemlerinin zirve yaptığı saraydaki 30 Ağustos Resepsiyonu’na gidelim. Gazeteci Vahap Munyar tarafından 30 Ağustos menüsü kamuoyuna açıklanmıştı. İçecek olarak yerli-milli içeceklerimizinden; Efuli, Aloevera, Ejder Meyveli Smoothie vardı. Yine tasarruf önlemleri doğrultusunda seçilen yemekler de dikkat çekiciydi. Örneğin bekar evlerinin vazgeçilmezi olan Susamlı Levrek Simit ile Zencefilli Somonlu Suşi dikkatlerimizden kaçmıyordu. Tatlı olarak ise biz çocukken annelerimiz tarafından yapılan ve büyük bir zevkle yediğimiz Frambuazlı Makaron ve Antep Fıstıklı Karadut Pestili de bizi adeta çocukluğumuza geri götürmüş oldu. Gerçekten tebrik etmek gerekiyor, yaşadığımız bu zor günlerden geçerken sevgili devlet büyüklerimizin boğazlarından fedakarlık yapıp, adeta bu önemli gecede aç kalmalarını takdire şayan buluyorum.

Alınan bu tasarruf önlemlerinden sonra tabii ki bize düşen, yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmek. En büyük lüksümüz olan kuru fasülye ve pilavdan, makarnadan bir süre uzak durmuş olacağız. Ayran içeceğimiz zaman içmeden önce birkaç defa daha düşünmemiz gerekiyor. Umuyorum ki bu ekonomik krizi ülke olarak bir an önce atlatır ve birkaç ay önce olduğu gibi eski şaşaalı günlerimize geri döneriz…

9 Eylül

9 Eylül, İzmir’in kurtuluşunun tam 95. yıldönümü. Türk Ordusu’nun 26 Ağustos’ta başlattığı Büyük Taarruz Harekatı sonucu Türk Ordusu’nun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesidir. 9 Eylül, Milli Mücadele’nin sona ermesiyle birlikte Türk Milleti’nin bağımsızlığını kazanma simgesi olmuş tarihi bir olaydır.

İzmir’in dağlarında çiçekler açar…

— > Ekonomi / Kurumların Sessizliği

— > Dürbün Dinler / 5 Müzik Önerisi

— > Mizah / Yapısal Reform / Şeytan Rıdo / Taranta Babu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir