Tarihte Bugün / 15 Şubat

İsmail Cem İpekçi 15 Şubat 1940 tarihinde hayata gözlerini açtı.Siyasetçi ve gazeteci olan İsmail Cem 1997 ile 2002 yılları arasında Türkiye Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

İsmail Cem, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan 4. dışişleri bakanıdır. 18 ve 19. dönem İstanbul, 20 ve 21. dönem Kayseri milletvekilliği yaptı. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi(AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi üyeliklerine seçildi . AKPM Sosyalist Grubu Başkanvekilliğine seçildi. AKPM ve BAB Asamblesi Türk Parlamenter Grubu Başkanlığına seçildi.Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

Elçin Cem ile evli olan İsmail Cem, İpek ve Kerim adlarında iki çocuk babasıydı. İsmail Cem, 24 Ocak 2007 saat 09:50’de vefat etti. Cenazesine aynı dönem çalıştığı meslektaşı Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da katılmış, Zincirlikuyu Mezarlığın’ndaki kabrine çiçek ve toprak atmıştır. Yorgo Papandreu  iki ülke (Türkiye-Yunanıstan) arasında dostluğu başlattığı için İsmail Cem ‘in mezarına zeytin dalı getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir