Sümer Tabletleri-Tanrı Enki’nin Sözleri-1.Tablet

İlk kez 1800’lü yıllarda, Irak’ta İngiliz arkeolog Austin Henri Layard tarafından keşfedilen “Sümer Tabletleri” yaklaşık 150 yıl boyunca binlerce arkeolog ve dil bilimciyi peşinden sürükledi. Sonunda 22 binin üzerinde olan tabletlerdeki alfabe, çözülerek günümüz diline çevrildi.

Ünlü arkeolog Zecharia Sitchin 1976 yılında “Sümer Tabletleri Çevirileri“ni bir kitap halinde yayınladı. Daha sonra birçok arkeolog ve dil bilimcisi de bu konuda yayınlar gerçekleştirdiler. Bu çevirilerin ardından, konu ile ilgili tüm bilim insanları fikir ayrılıklarına düştüler. Kimileri, Tanrının tek olduğu ve sorgulanmaması gerekliliğini savunurken, bazıları ise çevirilerdeki olay ve anlatımların, kutsal kitaplardaki anlatımlarla çok benzeştiği konusunda hemfikir oldular. Çünkü, insanın yaratılışındaki “çamur” malzemesinin benzerliğinden, “Habil ile Kabil” öyküsüne kadar, dünyanın yaratılışındaki yedi günden, erkeklerdeki sünnet olayına kadar tıpa tıp benzer olaylarla karşılaşmışlardı.

Günümüzden 6000 yıl önce yazılan tabletler, güneş sistemindeki her bir detayı anlatmakta ve güneş sisteminin oluşum evrelerinden bahsetmekteydi. Gezegenlerin sıralanışı, yer çekimlerinin farklılığı ve gezegenlerin isimlendirilişi de cabası. Hal böyle iken 1600’lü yıllarda Galileo dünya yuvarlak dediği için öldürülmüştür. Bu talihsiz olayı sadece dinci grupların politikalarına bağlamak çok doğru değildir. Düşünün ki bir bilim adamı 1600’lü yıllarda dünyanın yuvarlak olduğunu çalışmaları sonucunda keşfetmiştir. Bu bilimsel ve teknolojik kopukluk hala bir sır perdesidir.

Değerli okur; bu haftadan itibaren günümüz diline çevrilen Sümer Tabletlerinden 14 tanesini, bir yazı dizisi halinde sizlerle paylaşmak istiyorum. Elbette konu ile ilgili sorularınız, kafa karışıklıklarınız olacaktır. Öncelikle tabletlerin binlerce yıl önce yazıldığını ve küçük de olsa çeviri hatalarının olabileceğini göz ardı etmemek gerek. Yine de soru ve yorumlarınızı benimle paylaşmanızı rica ediyor, keyifle okuyacağınız bir yazı olmasını diliyorum.

Sümer Tabletleri (Tanrı Enki’nin Sözleri) I.Tablet

Sümer tabletlerinde geçen tüm olay ve anlatımlar, Nibiru gezegeninde başlar. Daha açıklayıcı olabilmesi için, Nibiru’daki soy ağacından kısaca söz etmekte fayda olacağı kanısındayım.

Alalu ve Anu, ilk tablet boyunca krallık mücadelesi veren iki rakiptir. Kısa süre sonra Anu kral olur ve son tablete dek kral olarak kalacaktır. Enlil ve Enki kralın iki oğludur. Tabletleri yazdıran, anlatıcı Enki, kralın ilk oğludur. Fakat bir cariyeden doğduğu için, ikinci oğul ilk oğul sayılır ve Enlil velihat olur. Ninnarsağ Anu’nun kızıdır.

Başka annelerden doğan Enki ve Enlil’ in üvey kız kardeşidir. Enlil Ninnarsağ ile evlenir. Krallarda evlilikler hep bu şekilde gerçekleşmektedir. Asalet, ardıllık sırası aile içinde evlilikle mümkün olmaktadır. Cariyeden olan Enki’nin ikinci sıraya düşme sebebi de budur. Kraliyet bireyleri, kız kardeş, yeğen, torun hatta kızlarıyla evlenmektedirler. Ninnurta, İşkur ve Namar Enlil’in çocuklarıdır. Nergal, Gibil, Ningişzidda ve Marduk Enki’nin çocuklarıdır.

Nibiru 3600 yılda bir gezegenimizin yakınından geçmektedir. Uzun bir yörüngesi vardır. Tabletlerde her bir 3600 yıl, bir Şar olarak anılacaktır. Tabletlerdeki Şar hesapları bazen kafa karışıklığına sebep olabilir. Örneğin Adapu-Adem-1000 yıl yaşamıştır. Ama Şar hesabına göre 54.000 yıl yaşamış gibi görünür.

Tabletlerin anlatımı süresince, bilinen tüm kutsal kitaplardaki açıklamaların, Tabletlerde yazılanlarla ne kadar örtüştüğünü görüp, hayretler içinde kalacak ve nihayetinde var oluşun bilime dayandığı konusunda hemfikir olacağız.

Bu yazıyı hazırlarken, dilimize ustaca çevrilmiş kaynakların yanı sıra, yabancı kaynaklardan da faydalanmaya çalıştım. İlk düşüncem tabletlerin orijinaline sadık kalmaktır. Amacım ise, elden geldiğince, daha büyük kitlelerin okuması ve bu konuda aydınlanmasını sağlamaktır.

Gelecek hafta 1.Tablet 2.Bölüm‘de görüşmek üzere.

Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle, sevgi ve dostlukla kalın.

— > Sümer Tabletleri (Tanrı Enki’nin Sözleri) 1.Tablet 2.Bölüm

— > Dürbün Dinler’den 5 Şarkı Önerisi / Dimash Kudaibergenov

— > İz Bırakanlar / Simon Bolivar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir