Su İçmenin 10 Altın Faydası

  1. Su içmek, iştahı baskılar.

Yemekten yarım saat önce içilen su, tüketilecek besin miktarını azaltır, mide hacmini doldurur ve tokluk hissinin oluşmasını önceden uyarmış olur. Yemek aralarında içilen su ise midede doluluk hissi yaratarak kaçamak yapma ihtimalini azaltır. Suyun iştahı baskılaması için gün içinde düzenli olarak (saat başı veya 2 saatte bir) ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) tüketilmelidir.

  1. Su içmek, metabolizmayı hızlandırır.

Su içmek metabolizmayı hızlandırır ve hücrelerin daha fazla enerji harcamasını sağlar. Bu sayede kilo kaybı başlatılmış olur. Suyun metabolizmayı hızlandırabilmesi için ayrıca suyun sıcaklığı da önemlidir. Ortalama olarak soğuk suyun (oda sıcaklığının altındaki su) metabolizma hızlandırıcı etkisinin daha baskın olduğu görülmektedir. Bu nedenle gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) soğuk su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, kilo korunumu sağlar.

Düzenli içilen su alışkanlığı, mevcut kiloyu korur veya verilen kiloların geri alınmasını önler. Bu nedenle gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, vücuttaki yağ depolarının azalmasını sağlar.

Araştırmalar, vücutta azalan su oranının yağ oranını arttırdığını göstermektedir. Bunun nedeni, yetersiz tüketilen su böbreklerin işlevini etkili şekilde yapmasını engeller, karaciğere düşen yük artar. Ana görevlerinden biri yağların vücut için enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlayan karaciğer işlevini tam yapamaz ve vücut yağ depolamaya devam eder. Organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Böbrekler, vücuttaki her türlü toksin ve artık maddenin uzaklaştırılmasını sağlar. Vücudun detoks merkezi olan böbrekler, yeterli miktarda su tüketilmediği sürece işlevlerini yerine getiremez. Bu nedenle gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, ödemi önler.

Tuzlu, şekerli besinleri tüketmek, menstürasyon dönemi öncesi hormonal değişiklikler, alkol tüketimi ve kronik hastalıkların bazıları vücutta eklemler arasında su birikimine neden olmaktadır. Bunu önlemek için gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, zararlı içecek alışkanlığının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Gazlı içecekler, şekerli ve alkollü içecekler, miktarından fazla tüketilen kahve ve koyu çaylar beynin susama merkezini baskılar, su tüketiminin azalmasına neden olurlar. Bu nedenle gün içinde tüketilen çay, kahve ve alkollü içeceklerin miktarı sınırlandırılmalı, gazlı, şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. 

  1. Su içmek, kas dengesini sağlar.

Gün içinde rahat hareket edebilmek için kasların sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi gerekir. Yeterli miktarda içilen su, kasların kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenler, enerji metabolizmasında kullanılır.  Bu nedenle gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, cildin kurumasını önler.

Su, cildin doğal ve esansiyel nem kaynağıdır. Cildin parlaması, kurumaması ve elastik yapıda olabilmesi için gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

  1. Su içmek, kabızlığı önler.

Kabızlık, kalın bağırsaktaki dışkının bağırsak kanalı boyunca ilerleyemeyip orada kuruması veya dışkılamada zorlanma ile oluşan bir durumdur. Kişide huzursuzluğa neden olur. Kabızlığı önlemek için en önemli kural, düzenli su tüketimidir. Bağırsakların normal ve sağlıklı olarak çalışabilmesi için gün içinde ortalama 2-2,5 litre (30 ml/ kg başına) su tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir