Medeniyetin Ortasında İnsanlığın Kıyısında Bir Kent… Srebrenitsa

Anne, anne, hala seni rüyamda görüyorum

Kız kardeşim, erkek kardeşim, hala sizi her gece rüyamda görüyorum

Yoksunuz, yoksunuz, yoksunuz

Sizi arıyorum, sizi arıyorum, sizi arıyorum

Nereye gitsem sizi görüyorum

Anne, baba neden yoksunuz?

 

Bosna’m sen beni annemsin

Bosna’m sana anne diyeceğim

Bosna annem, Srebrenitsa kız kardeşim

Yalnız kalmayacağım…

90’lı yıllarda insanlığın tattığı en büyük acı olan Srebrenitsa katliamının üzerinden tam 24 yıl geçti. Tam 24 yıl önce medeniyetin beşiği Avrupa’nın göbeğinde, eli kanlı bir zalimin verdiği emirle 8372 Boşnak sivil Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca katledildi.

Tam 24 yıl önce 11 Temmuz 1995 günü başlayan olaylardan ise geriye; onulmaz acılar, omuz omuza dizilmiş mezarlar, kimsesiz çocuklar ve insanlığın kıyısında gözlerini yumanlar için acıyla atan milyonlarca kalp kaldı. Peki ne yaşandı Srebrenitsa’da? Ne istendi masum Boşnak sivillerden?

Yugoslavya’nın çöküşü üzerine…

1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge ilan ettiği 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı. İç savaştan önce nüfusu 24bin olan kent, diğer bölgelerden aldığı göçler nedeniyle 60binlere çıkmış, şehir adeta hastalıklarla boğuşan bir açık hava cezaevine dönmüştü.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından güvenlik! gerekçesiyle silahları ellerinden alınan Boşnak halk da Ratko Mladiç komutasındaki Sırpların gün geçtikçe kente karşı saldırılarını arttırması sonucunda silahlarını geri talep etmiş ancak sonuç alamamıştı.

Ve bir gece yarısı, Birleşmiş Milletler Barış Gücü kuvvetlerinin bünyesinde bulunan Hollandalı askerler, yine başlarında bulunan Hollandalı komutanın emriyle kenti boşalttılar. BM güçlerinin bulunduğu topraklara sığınan 25bin mülteciyi ve kenti de Sırplara teslim ederek gelecek olan katliamın alt yapısını hazırladılar. 8372 masum sivilin canını alanlara çanak tuttular.

Kimler Ne Ceza Aldı?

Tüm dünyanın yüreğine dokunan bu acı sonrasında; Hollanda’nın Lahey kentideki Uluslararası Adalet Divanı, 2007’deki kararında Srebrenitsa ve çevresinde yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

Sonrasında Sırp komutan Ratko Mladic müebbet hapse mahkum edilirken, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’e de yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme ayrıca, Srebrenitsa soykırımındaki suçları nedeniyle eski Sırp general Radislav Krstic’i 35 yıl, Vidoje Blagojevic’i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara’yı ömür boyu, Drago Nikolic’i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin’i 17 yıl, Vinko Pandurevic’i 13 yıl, Radivoje Miletic’i 19 yıl, Milan Gvero’yu 5 yıl hapse mahkum etti.

Bosna Hersek Mahkemesinde görülen davada ise 13 Temmuz 1995’te bine yakın Boşnak sivilin öldürülmesiyle suçlanan Milorad Trbic, 30 yıl hapse mahkum edildi.

Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milosevic ise yargılandığı sırada yaşamını kaybetti.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir