Soru Sorma Sanatı Nedir? İyi Soru Sorabilmek Zor mudur?

Dinlemek kadar önemli olan güçlü soru sorabilme yeteneği iletişim yeteneğinin kuvvetli olmasındaki en belirgin özelliklerden biridir. Soru sormak hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Etkili soru sormak ise karşımıza çıkan problemleri idrak etmemizde hayati bir önem taşır. Güçlü sorular karşından ne alacağını kestirebildiğin olabildiğince kısa, net ve çözüm odaklı sorulardır Alacağınız cevabın sizi tatmin etmesi için soru sorulan kişiye evet veya hayır cevabını verebileceği sorular sormaktan kaçının.

Soru sorduğunuz kişiye soru sormadan önce daha önceki konuşmalarını, beyanatlarını, atıflarını bildiğinizi ima ederek soruyu özelleştirin. Eski söylemlerden referans vermek sizi daha güvenilir ve daha bilgili yapacaktır. Unutmayın güçlü soru sorabilmek satranç oynama benzer. Doğru zamanda sorulmuş etkili bir soru, alınacak cevapla birlikte stratejinizi güçlendirir ve konuya dair hakimiyetinizi destekler

Soru sorulacak konuya göre kişinin bu konudaki düşüncelerini sormak cevabı daha nitelikli  bir hale sokacaktır. Tepkileri almak konuyu her zaman zenginleştirecek ve derinleştirecektir. Bir soruda karşı tarafın düşüncelerini duymanın önemi karşınızdaki kişiyi tanıma, karakterini analiz etmeye kadar varabilir. Sorunun kuvveti kişinin mimikleri ile anlatmak istediği kendini anlatmasına yardımcı olacak ve aklınızda kişiye dair düşünceleriniz netleşmesinde fayda sağlayacaktır.

Bir konuşma sırasında bahsedilen konuyu anlamadıysanız eğer daha ayrıntılı izah etmesi için bir çocuğun soracağı basitlikte sorular sorun. Size anlatırken, basitleştirilmiş cevap sizi tatmin edecektir. Karşınızdaki kişi konuyu size anlatırken ne kadar basitleştirirse bilmediğiniz bir konuyu kavramanız o kadar kolay olur. Ayrıca lafı dolandırmadan alınacak cevap tatmin edici cevaba her zaman daha yakın olacaktır.

Soru sorarken karşımızdakinin bilgi birikimi, işi, yaşı, eğitim düzeyi gibi unsurları dikkate almalı ve soruyu buna göre sormalıyız. Örnek vermek gerekirse bir kişi konuyu bilmemesine rağmen o konu hakkında teknik terimler kullanacak şekilde soru sormak uygun olmayacaktır.

Unutmayın soru sormak, merak etmek, sorgulamak medeniyetin  gelişiminden ziyade kişisel gelişiminiz için de çok önemli bir yer taşır.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir