Savaş Tanrısı Mars ve Kızıl Gezegen

Mars, 26 Ocak itibariyle 17 Mart’a kadar konuk olacağı Yay Burcu’na geçti! Astroloji’de Mars fiziksel enerjimizi, tutkularımızı, cesaretimizi, agresyonumuzu simgeler.. Venüs’le birlikte dürtülerimizi anlatır.

Mars, doğum haritamızda enerjimizi nasıl kullandığımızı, hangi yönlere kanalize ettiğimizi, bizi uyaran, tetikleyen, harekete geçiren unsurların neler olduğunu gösterir. Örneğin eğer doğum anınızda Mars Koç Burcu’nda ise siz genel olarak hayatta tepkilerinizi daha güdüsel ortaya koyuyor olabilirsiniz. Öne atılmaktan, savaşmaktan, risk almaktan çekinmiyorsunuz diyebiliriz. Mars ve Venüs birlikte eril ve dişil özellikleri simgeler, vücutta hormonlar tarafından yönetilir. Mars bir kadının haritasında hoşlandığı erkek figürünü, Venüs de bir erkeğin haritasında çekildiği kadının özelliklerini anlatır. Mars ve Venüs mitolojideki gibi hep birlikte hareket eder. Doğum haritasında Mars ve Venüs’ün birlikte yaptığı açılar bir ilişki esnasında takındığımız tutumu ortaya koyar.

Yunan mitolojisinde Zeus ve Hera’nın oğlu, savaş Tanrısı Ares’in, güzeller güzeli Aşk Tanrıçası Afrodit ile yaşadığı yasak ilişkiden 3 çocuğu olur. Harmonia(Harmoni), Deimos (Korku) ve Phobos (Panik).. Mars gezegeninin 2 ayının ismi de Deimos ve Phobos’tur. Astronominin esin kaynağı her daim mitoloji olmuştur..

Ares sonrasında Roma’da Mars olarak adlandırılmıştır. Yunanlılar’ın aksine Romalılar Mars’a çok önem vermiş hatta Roma kentinin kurucusu Romus ve Romulus’un babası olarak Mars’ı addetmişlerdir. Halbuki Ares, Yunan kültüründe uslanmaz, arsız, sürekli kavga çıkaran sevilmeyen bir Tanrıdır. Mars’ın Roma’da bu kadar itibar görmesinin bir nedeni de Romalıların savaşçı, işgalci bir toplum olmasından kaynaklanmaktadır.

Mars gezegenin yüzeyindeki kızıl topraklar, gezegenin Mars Tanrısı ile özdeşleştirilmesine neden olmuştur. Topraklarında demir oksit bulunduğundan dolayı tüm yüzeyi pasla kaplıdır ve kan kırmızısı bir görünüşe sahiptir. İlginçtir ki Astroloji değerlendirmelerinde gezegen Mars, aynı savaş tanrısı Ares gibi hareket etmekte, Mars transitleri savaşını verdiğimiz konuları ortaya koymaktadır.

Mars’ın Yay Burcu’na geçmesiyle hayat felsefemiz, fikirlerimiz ve özgürlüğümüz yönünde bir mücadele içine girebiliriz. Özellikle Yay ve Yükselen Yay Burçları bu etkiyi daha çok hissedecektir.

Yay Burcu, yarısı at yarısı insan olan bir burçtur ve yarı vahşidir. Dolayısıyla Mars’taki Yay ile inançlarımız doğrultusunda sözel, fiziksel çatışmalara, mücadeleye girmekten çekinmeyebiliriz.

Bu dönemde ufkumuzu geliştirmek yönünde bir takım atılımlar yapabiliriz. 9-13 Mart günlerinde Mars ve Uranüs arasında oluşacak uyumlu açı (11 Mart günü en kesin halini alacak) Yay ve Koç ekseninde ateş enerjisinin rahat akışını sağlayacak. Bu günlerde daha gözü kara olabilir, daha çok riske girebilir, yenilikçi adımlar atabiliriz. Beklenmedik, ani gelişmelere bu günlerde dikkat etmekte fayda var!

17 Mart’a kadar Mars ve Jüpiter birbirlerinin yönetici olduğu burçlarda olacağından dolayı (Mars Yay, Jüpiter Akrep) Mars Akrep enerjiyle, Jüpiter de Yay enerjisiyle çalışacak. Bu dönemde yapacağımız atılımlar, aldığımız riskler yönünde bir takım kazançlar ve fırsatlar elde etmemiz söz konusu olabilir. Özellikle Akrep ve Yay Burçları bu enerjiden daha çok faydalanabilir.

Astronomi’de Mars

Mars, Güneş’e 4.yakınlıkta, Merkür’den sonra Güneş Sistemi’nin en küçük 2. Gezegenidir. Boyut olarak Dünya’nın yarısı kadardır. Gezegen üzerinde dondurucu soğuklar hakimdir. Atmosferinde %95 karbondioksit gazı vardır.
Mars ile ilgili bulgular hayret vericidir! Yapılan incelemeler sonucunda gezegende 4 milyar yıl öncesinde su ve oksijen bulunduğuna dair önemli kanıtlar elde edilmiştir. Gezegen üzerinde göller, denizler, ve okyanuslar vardır.. Şu anda ise yüzeyinde akarsu yatakları, derin kraterler, volkanlar ve kanyonlar bulunur. Zaman içinde (bu konuda çeşitli teoriler vardır) atmosfer değişmiş ve hayat tamamen yok olmuştur..

Bir Mars günü dünyadan sadece 40dk fazladır. 1 Mars yılı ise takribi 2 Dünya yılına eşittir. Ekseni Dünya gibi eğik olduğundan dolayı gezegen üzerinde mevsimler oluşur. Ancak atmosferindeki değişiklikten dolayı gezegen dondurucu soğukların etkisi altındadır. En sıcak bölgesi Dünya’da olduğu gibi ekvator alanıdır. Zaten tüm gözlem araçları ekvator bölgesine inmektedir. Dünya’ya bu kadar yakın olup bu kadar benzerlik gösteren Mars, Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı olabilir!

Şu anda Mars üzerinde yürütülen onlarca proje vardır ve gelecekte küçük kolonilerin kurulması planlanmaktadır. Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX ve Tesla Motors sahibi Elon Musk’ın 2060 yılına kadar Mars’ta 1 milyon kişinin yaşayabileceği bir uzay üssü inşa etme projesi vardır . Hatta ilk iş olarak 2024 yılında Mars’a 100 kişilik bir uzay safarisi düzenlemeyi planlamaktadır.

Atmosferinin insan yaşamına uygun hale getirilmesiyle kim bilir belki de günün birinde dünya artık yaşanmaz bir yer haline geldiği vakit, yaşam tekrar Mars üzerinde devam edecektir..

pinarselcukastroloji@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir