Fransız Devrimi’nin Fikir Önderi / Jean Jacques Rousseau

Tarihte İz Bırakanlar

Jean-Jacques Rousseau Kimdir ?

Jean-Jacques Rousseau, yazar, filozof ve politik bir kişiliktir. İnsan doğasına ilişkin çözümlemesiyle, insanın uygarlık tarafından değiştirilmemiş doğal halinin birçok açıdan daha üstün olduğu fikri ve modern demokrasi anlayışına temel oluşturan Toplumsal Sözleşme öğretisiyle ün kazanmış olan ünlü Fransız düşünürdür.

Jean Jacques Rousseau, 1750’de ilk önemli eseri olan “Bilim ve Sanat Söylemi“ni yayınlamıştır. Bu eserde, insanın toplum ve medeniyet tarafından bozulmasını konu almıştır. Ardından 1755’de, “Eşitsizliğin Kökeni Üzerine Söylem“i, gerçekte insanın yalnızken mutlu, iyi ve özgür olduğunu anlatmıştır.

1762‘deise ise insanın gelecekteki özgürlük anlayışını ve özgürlük mücadelesini “Sosyal Sözleşme” adlı eserinde önermiştir. Hakiki bir toplumsal sözleşmeye dayalı bir devletin, kendi kendine dayatılan bir yasaya itaat etmeleri karşılığında insanlığa gerçek bir özgürlük vereceğini savunur. Jean Jacques Rousseau sivil toplumu, genel bir irade ile birleşmiş, ortak ilgi duygusu artarken zaman zaman kişisel çıkarları çakışan bir topluluk olarak tanımlar.

Jean Jacques Rousseau, eğitim ile ilgili eseri “Emile” ve “New Eloise“i kaleme aldı. Bu roman eserleri arasında en çok okunan kitap oldu. Duygusal özgürlüğü ve romantizmi ona birçok önemli hayran kazandırdı. Ancak Fransız makamlarının aldığı kararlar eserin yakılmasıyla sonuçlandı ve Jean Jacques Rousseau’nun tutuklanmasını emredildi.

İskoç filozof David Hume’a misafir olarak İngiltere’ye gitti. Ancak burada mutsuz olarak gizlice Fransa’ya döndü.

Jean Jacques Rousseau, son 10 yılında rakiplerine karşı kendini haklı göstermek adına “İtiraflar”’ı yazdı.

Çalışmaları Fransız Devrimi ve romantik neslin liderlerine ilham kaynağı olmuştur. Kendisi filozof sıfatını her zaman reddetmiştir.

— > Bir Başarı Öyküsü Hepimizin Gururu / Mete Gazoz

— > İz Bırakanlar / Iqbal Masih

— > Öykü / Kimliksizin İntiharı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir