Pusulayı Kim Bulmuş?

Pusula’yı M.S. 100 yılında Çinliler icat etmiştir. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle pusulanın keşfi gerçekleşti.

Pusula , yön gösteren, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıs ile çalışan seyir aletidir. Aslında Çinlilerin kendilerine mal ettikleri bu icadın gerçek mucitleri Normanlardır. Bunlar, 874′te İzlanda’yı fethetmişler; 932 yılında Grönland’ı keşfetmişler ve 1000 yılında yani Kolomb’dan beş yüzyıl önce- Amerika’ya ayak basmışlardı. Pusulaya sahip olmak, açık denizlerde binlerce millik mesafeleri aşmak ve başladıkları noktalarına geri dönebilmektir ki dönem için epey zor bir durum bu. Fransa’da pusuladan ilk olarak 1200′de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207′de İngiltere ve 1213′te İzlanda izledi. Pusulanın ilkel bir yapısı vardı o zamanlar.

İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu 1269’da. İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylece gemicilerin pergeli halini alan bu gereç, artık onlara etkili bir rehber olabilecek; bilinmeyen denizlere açılmalarını ve büyük keşifler çağını açmalarını sağlayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir