Dürbün Sanat / Picasso’nun 5 Tablosu

”Bu tabloyu siz mi yaptınız”

”Hayır, siz yaptınız” Pablo Picasso

Kübizm‘in ileri gelen öncülerinden Pablo Picasso’nun her fırça darbesinde bir çok duyguyu ele alışını, tarihte barışa karşı rolünü ve ünlü Guernica‘sının ile birlikte fırçasını üzerinde dans ettirdiği 5 tablosu sizlerle.

1-The Old Guitarist

Bu resim Blue Period denilen Picasso’nun depresif zamanlarda yaptığı resimdir. Picasso, yaşlı ve fakir bir adamın bir hüzünle kafasını eğip, ince parmaklarını gitara dokunduruşunu bizlere göstermektedir.

2-Three Musicians

Picasso bu tabloyu, 1921 yılında Paris’te resmetmiştir. Pierrot, Harlequinve Monk isimli müzisyenleri resimde görüyoruz.

3-Blue Nude

Blue Period döneminde damga vuran tam bir başyapıttır. Picasso, Blue Nude resminde, mavinin soğuk tonları ve siyah keskin hatlar kullanmıştır.

4-The Weeping Woman

Picasso kadınların korkularını ve savaşın zorluklarını Guernica topluluğu yerine tekil bir tablo ile bize anlattı. Kadınların korktuğu toplumlar, zaten iyi durumda olamazdı. Kadınların yüzündeki acıyı, kubizmin ilerici dokunuşları ile en sert biçimde bizlere anlattığı tablodur Ağlayan Kadın.

5-Guernica

Pablo Picasso’nun en ünlü eseri Guernica, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi’lerin Bask bölgesindeki Guernica kasabasını bombalaması üzerine ortaya çıkmıştır. Guernica‘daki bombalanmanın masum insanları üzerineki etkisini her fırça darbesinde görmek mümkün. Guernica tamamlandıktan sonra kısa bir turla dünyada sergilenmiş, sonrasında da ünlenmiştir. Resnin orijinali Madrid Reina Sofia Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir…

— > Dürbün Okur / 5 Kitap Önerisi

— > Dürbün Dinler’den 5 Şarkı Önerisi / Dimash Kudaibergenov

— > İz Bırakanlar / Simon Bolivar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir