Perşembe’nin Gelişi

Bu ülkenin başına ne geldiyse şu giyim-kuşam konusundan geldiğini görmek, perşembenin gelişinin çarşambadan belli olduğunu tekrar sindire sindire yaşamak ne acı.! 

Başörtülü kardeşlerimiz okula alınmadı, sorunu ile ülkenin kırk yılı çöpe gitti. Önümüzdeki kırk yılı da gidecek kuvvetle muhtemel. Şimdi işler tersine döndü. Siyasal İslam ve onun liyakatsız kadrolaşması sebebiyle, şort giyen veya makyaj yapan kadınlara baskı haberlerini sıkça duyar olduk. Ve siz, “Ne kadar yanlış bir şey bu dediğinizde, karşınızdaki hemen hınç ve intikam duygularıyla “Zamanında yapılanları unutmadık” diyor.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Betül Ceylan’a Arif Nihat Asya Yurdu’nda soruşturma açıldı. Yurt idaresi, “Yurt kurallarına uygun davranmadığı” ve “Yurt idaresine saygısız davranışlarda bulunduğu” iddialarıyla Ceylan’dan ifade vermesini istedi. Ceylan, soruşturmada verdiği ifadeyi sosyal medya hesabından paylaştı. İfadesinde yurtta yaşanılanları da anlatan Ceylan, hakkında açılan soruşturmaya tepki gösterdi.

Betül Ceylan yazılı olarak verdiği ifadesinde;

Şort giydiğim için çağrıldığım odada bile Nalan Uysal’ın söylemek istediklerini sabırla dinledim. Lakin kendisi saygısızca benim şort giymemi askerlerimizin kanına, şerefe, namusa, haysiyete bağladı. Kendisi kapalı bir bayan. Ben ona saygı duyuyorum, saygı duymama gibi bir lüksüm yok. Benim için bu terbiyesizliktir. Ancak kendisi benden rahatsız olduğunu ve özgürlüğümün sınırlı olduğunu söyledi. Kesinlikle katılmıyorum.” diyerek sapık düşünceniz sizinle kalsın dedi ve yurdu terk etti. Ve sosyal medya hesabından bir mücadele başlattı. Zira hakkını arayacağı bir mercii yoktu.

Daha önce de Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademisyenlerin derslere başı açık giren öğrencilere “Sizin yüzünüzden melekler derse gelmiyor” dediği gündeme düşmüş ve tartışılmıştı.

Doksanlı yıllarda başını örten üniversiteli kızlara yapılanlar da haksızlıktı evet ama bu sorunu çözmek için ortaya konan popülist çalışmaların konuyu bu hale getireceği nasıl öngörülemedi? Bu çok ilginç! Yani sorunu çözmek yerine daha da büyüttüğünüzü medyadan gizlersiniz evet ama gün gelir gizlenemeyecek boyuta ulaştığında umarım çok üzücü olaylar olmaz.

Bir kısır döngü içerisinde geçiyor çok önemli aylar yıllar. Çok geç olmadan, yetkililer akl-ı selim ile düşünebilir diye umut ediyorum. Umut !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir