İz Bırakanlar / Oğuz Atay

  • Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım.

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’da dünyaya geldi. 1951 senesinde Ankara Maarif Koleji’ni (şu anki ismiyle Ankara Koleji) bitiren Atay, mezuniyetinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Bölümü’nde okumaya başladı.

Buradan da 1957 senesinde mezun olan Atay, üç sene sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde (şu anki ismi Yıldız Teknik Üniversitesi) öğretim üyesi oldu.

Onun ilk romanı bir başyapıttı. İlk romanı ‘’Tutunamayanlar’’ ile yaşanan ufak gösterişler, yapmacık hareketlerden bunalmış bir adamın yaşamın bu tavrını bize sorgulatmayı başarmış ve herkesin ‘’Selim Işık ‘’ gibi sorunlar ile yüzleştiğini bu romanı ile suratımıza çarpmıştır. Hayatta en büyük savaşın insanın kendisi ile olduğunu ve bu savaşı kaybeden bir kitabın kahramanıdır.

Trajik aynı zamanda keskin bir dili olan Oğuz Atay, kişinin kendi ile konuşmasını, düşünmesini, düşlerini gerçek bir dünyada var ederek ve muazzam kurgusal bütünlüğünü acı bir mizahla birleştirerek farklı bir yazar olduğunu roman dünyasına göstermiştir. İlk romanı ile TRT Sanat Ödülünü kazanmıştır. Kitaplarında burjuvazi alışkanlıkları, entelektüellerin çatışmaları, psikolojik çıkarımları ile okuyucuya verdiği beyin tadı enfestir.

Oğuz Atay yazdığı tüm eserlerinde, karakterlere hep iki seçim arasında bırakılmayı benimsetmiştir. Romanlarındaki karakterler, hep arafta kalmış portresini yansıtmıştır. Güzide romanlarının yanı sıra Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Öykü ve yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayınlandı. 

Tarihler Aralık 13, 1977’yi gösterdiğinde beyninde çıkan bir tümör sebebiyle hayata veda etti.

Bunlar da ilginizi Çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir