Nevruz Bayramı

Mezopotamya’dan Orta Asya’ya, Orta Asya’dan, Balkanlara uzanan ulusların yerel renkleri ve inançları ile kutlanan her bölgenin kendi kültürü ile harmanladığı baharın gelişini kutlayan bayramdır.Doğa’ya bir selam verme baharı karşılama bayramı olarak kutlanır. Nev yeni ruz ise gün anlamını barındırır. Yeni Gün anlamı bu coğrafyaların bayramı ve umudu olmuştur.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart’ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Nevruz geleneği düşünülenden daha eski zamanlara kadar uzanır.

Nevruz, 15.000 yıl öncesine uzanan Buzul Çağı’nın sona ermesinden hemen önceki yıllara dayanır O dönemde insanoğlu için mevsim demek her şey demekti. Planlar, mevsimlere göre şekillenirdi.. Zor geçmiş bir kışın ardından gelen bahar, tabiat ananın çiçekler, yeşillenenen bitkiler uykusundan uyanması , insanoğlu için bolluk demekti.

Tarihimizden ilham alarak herkesin Nevruz Bayramını kutluyoruz. Bolluk, bereket ve mutlulukla geçirmesini temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir