İz Bırakanlar / Şair Muzaffer Tayyip Uslu

Diyecekler ki arkamdan

Ben öldükten sonra

O, yalnız şiir yazardı

Ve yağmurlu gecelerde

Elleri cebinde gezerdi

Yazık diyecek

Hatıra defterimi okuyan

Ne talisiz adammış

İmanı gevremiş parasızlıktan

Bir çok kişi

onu Yılmaz Erdoğan’ın filmi ”Kelebeğin Rüyası’‘ ile tanıdı. Şiire başlangıcı Zonguldak’ın Çelikel Lisesinde edebiyat dersi, kaldırınca kafasını gördü onu. Hocası Behçet Necatigil’i. En yakın arkadaşı, Şair Rüştü Onur ile iki hastalığa yakalandılar. En şiddetlisi hocalarında gördükleri şiirdi. Bir de verem.

Muzaffer Tayyip Uslu / Rüştü Onur

Muzaffer Tayyip Uslu,

Arnavut bir babanın İstanbul doğumlu oğlu olsa dahi, yarısını geçirdiği Zonguldak’ta yaşadıkları ve yarattıklarıyla oranın insanı olmuş ve “Zonguldaklı şair” hatıralara kazınmıştır.

Fakirdi

fakirliğine ama şairliğine diyecek yoktu. . Kader ortağı Rüştü Onur gibi yumdu gözlerini veremden Necati Cumalı’nın notlarında Muzaffer Tayyip’in bir gözü doğuştan sakattır demiştir. Hastalığı öğrendikten sonra çare ararken o da arkadaşı gibi Heybeliada’daki sanatoryuma gitmek ister. Parasızlıktan gidemez. Zaman geçtikçe kilo verir yüreğinin kalınlığına genişledikçe bedenen incelir.

24 yaşında

havasız ve karanlık babaevinde tuvaletten yatağına götürülürken annesinin kucağında son bulur hayatı. O dönem yayınlanan şiirleriyle en iyi şairlerden biri kabul edilmiş, yaşamındaki acılara karşın, gizli bir üzgünlük içinde yaşamanın güzelliğini yazmıştı. Şiirlerini Şimdilik adlı bir kitapta topladı (1945). Ölümünden sonra Necati Cumalı şiirlerini ve yazılarından seçmeleri Muzaffer Tayyip adlı bir kitapta topladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir