Avrupa’nın Eğlence Merkeziydi. Kapalı Maraş

Eğlence ve parti dünyasına

Akdeniz’in sarı saçlarını dalgalandırarak gencecik bir çocuk yaklaşıyor. Altında son model bir araba.  O kıyafetler o vücutta anca onun kıyafeti olabilir. Beyaz yakaları ve fiyakalı gülümsemesi ile gören herkesin ilgi odağı. Onu tanımak isteyenler güzellikleri karşısında hayranlıklarını saklayamıyor. Yılların parti çocukları pistten yavaş yavaş kenara çekilirken kendinden emin adımlarla bir anda sahnede buluyor kendini. Partinin en güzel kızları ile raks ederken ışıkları sönüyor partinin. Işıklar açıldığında herkesin gördüğü o havalı çocuk hayalet olarak buluyor kendini. İsmi Maraş. Kapalı Maraş.

kıbrıs maraş neden kapatıldı ile ilgili görsel sonucu

Temmuz 1974.

Sıcak bir ada günü. Gazimağusa’nın girişinde, adada yaşanan Türk katlini önlemek için oraya giden Türk Silahlı Kuvvetleri. Bölge halkının güvenliğini sağladıktan sonra bir yol haritası lazım. ‘’Yeşil Hat’’ tampon bölgesi ile bu parti çocuğunu hastaneye yetiştirmek Rumlara düşmüş ve partideki Türkler ‘’Annan Planı’’ uyarak bunu kabul etmiş olmasına rağmen bu hastane süreci Rumlar tarafından reddedilince yapılan referandumda bölge Türklerde kalıyordu.

Ä°lgili resim

Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Marliyn Monroe ve dünyaca ünlü çok sayıda ismin tatillerde ilk adresiydi. Amerikalılar için devrim öncesi Küba ne ise Avrupa için de Maraş eş değerdeydi. İngiliz Kraliyet ailesinin bölgede yaptığı Golden Sands Hotel, dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak tarihe not düşülmüştü.

Şehirde 3000’e yakın iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi, 45 otel, 60 apartman otel, 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise, mezarlık ve 8 okul vardı ve o tarihler 1974’tü.

Yatak sayısı Kıbrıs’ın tamamıyla eşit

Harekat sonrası

otellerin rezervasyon defterlerinde 1999 tarihine yani 25 yıl sonrasına dahi yer ayıranların olduğu görülmüştü. Neden bu kadar ünlenmiş olan bu eğlence merkezi 40 yıldır yaşamıyor? Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye girerken orada yaşayan çoğunlukla Ermeni ve Rum aileler, evlerini, arabalarını, tabakta yemeklerini dahi bırakarak şehirden kaçmış, ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bölgeyi kendi sınırları içinde saymıştı. Birleşmiş Milletler ise daha önce orada ikamet edenlerden başka kimsenin orada ikamet edemeyeceğini belirtip bununla ilgili yaptırımlara soyunmuş, Türk askeri yine de çekilmemişti. Türk askeri şehri tel örgülerle kapatmış ve o an itibariye ‘’ölü’’ şehirde sadece Birleşmiş Milletler ve Türk askeri barınabilmişti.

kıbrıs maraş neden kapatıldı ile ilgili görsel sonucu

Şu an

için şehre askerler ve birinci derece akrabaları girebiliyor ve oradaki plajlardan faydalanabiliyorlar

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir