Bağımsızlığa Bir Adım / Mahatma Gandhi

Tarihte İz Bırakanlar

-Batı uygarlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
-Olsa iyi olurdu.

Mohandas Gandhi, 2 Ekim 1869’da dünyaya gelmiştir. Ailesi sebebiyle doğduğundan itibaren ‘çalışanlar’ kastına mensup olan Gandhi, canlılara zarar vermeme, kişisel arınma için oruç tutma ve farklı kast üyeleri arasında karşılıklı hoşgörü gibi düşünceleri benimsemiştir.

13 yaşındayken ailesinin isteği üzerine yine 13 yaşındaki Kasturba Makhanji ile evlenmiştir. Ailesi, Gandhi’nin avukat olmasını istediği için 4 Eylül 1888’de hukuk okumaya Londra’daki University College London’a gitmiştir.

Londra’da geçirdiği zaman içinde alkol, seks ve et yemekten uzak duracağına dair annesine söz vermiş, daha sonrasında bu inancı anlamlandırmadan bağlanmayı reddetmiş, etyemezlik üzerine yazılar okuyarak bu inanca kişisel olarak anlam katmıştır.

Londra’da eğitim hayatını bitiren Gandhi, İngiltere Barosu’na girdikten sonra burada tutunamayıp Hindistan’a dönmüş; fakat burada da avukatlık yaparken başarılı olamamıştır.

Güney Afrika Yılları

Güney Afrika’da Hintlilere yapılan ırkçılığa maruz kalmıştır. Irkçılığın doğurduğu sosyal eşitsizlikler ve haksızlıklar sonradan meydana gelecek Gandhi Hareketi‘nin temelini oluşturmuştur.

1894 yılında Natal Hint Kongresi’ni kurarak Hint topluluğunu ortak bir siyasi payda altında toplamış ve Hintlilerin yaşadığı ırkçılığa, ayrımcılığa ve sosyal eşitsizliklere dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Eve Dönüş

1915 yılında Güney Afrika’dan Hindistan’a dönen Gandhi, burada kendisini destekleyenlerle birlikte bir aşram kurmuştur. Yaşam stndartları kötü olan köylerin temizlenmesine, buralarda okul ve hastaneler kurulmasına öncülük etmiştir. Tüm bunların sonucunda polis, kurallara itaatsizlik  gerekçesiyle Gandhi’yi tutuklamış ancak halkın protestoları sonucunda mahkeme serbest bırakmıştır.

Tuz Yürüyüşü ve Pasif Direniş

Hindistan’ı işgal etmiş İngiliz yönetimi, oradan doğacak bir pazarı öngörüp Hindistanlılara tuz yapımını yasaklamıştır. Bunun üzerine 12 Mart günü, beyaz kıyafeti içinde Gandhi ve 78 arkadaşı Tuz Yürüyüşü’ne başlamıştır. Bu yürüyüşte Gandhi özellikle kadınların olmasını istememiştir. Kadınların olacağı bir yürüyüşte İngiliz Kuvvetleri şiddete başvurmaktan çekinecek ve eylemin amacına ulaşmasına engel olacağını düşünmüştür.

Binlere varan kalabalık, Hint Okyanusu kıyısına varan 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eder. Gandhi, 6 Nisan günü çamura karışmış tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkar. Böylece ünlü Tuz Yasası’nı ihlal etmiş olur. Ardından Gandhi’nin çağrısına uyan binlerce kişi akın ederek tuz çıkarmaya başlar.

Mahatma

Kendisi ve 60 bin eylemci hapse atılır. Ancak halkın sevgisini ve güvenini kazanan Gandhi’ye insanlar baba anlamına gelen “Bapu” ve yüce ruh anlamına gelen “Mahatma” demeye başlamışlardır.

Tüm yaşantısını sınıfsal ayrımı, ırkçılığı, sosyal eşitsizlikleri/haksızlıkları yenmeye adayan Gandhi, 30 Ocak 1948’de Yeni Delhi’de Hindu olan suikastçı Nathuram Godse tarafından vurularak öldürülmüştür. Ölümünün akabinde külleri kaplara konarak, anma törenleri için Hindistan’ın çeşitli bölgelerine gönderilmiştir.

— > Usta’dan / Martin Luther King

— > Tarih / Bozkırın Sesi

— > Deneme / Yönetme Arzusu ve Mücadele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir