Maden Suyu mu Soda mı?

Halk arasında maden suyu ve soda birbirine çok karıştırılan, bazen de eş anlamlı olarak bilinen iki farklı içecek türüdür. İçerik olarak birbirinden farklı olan bu iki içecek bilinmeli ve sağlıklı olanı tercih edilmelidir. Gelin hangi içecek faydalı, hangisi zararlı bir görelim;

MADEN SUYU : Bir veya daha fazla katmandan yeryüzüne çıkan, yeraltı sularının geçtiği katmanlardaki mineralleri bünyesine alarak, mineral yönünden zenginleşmesiyle oluşan, doğal bir içecektir.

SODA : İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya sodyum bikarbonat eklenmesiyle, tekniğine göre hazırlanmış, karbondioksit (CO₂) ile gazlandırılmış, yapay bir içecek türüdür.

***

MADEN SUYU : İçerisinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum minerallerini bulundurur.

SODA : Mineral açısından fakirdir.

***

MADEN SUYU : İçerdiği kalsiyum ve magnezyum minerali sayesinde günlük mineral ihtiyaçlarının karşılanmasına da katkı sağlar.

SODA : Maden Suyu’na göre daha düşük kalsiyum, daha yüksek sodyum minerali içerir. Bu nedenle ödeme ve idrarla daha fazla kalsiyum minerali atılmasına neden olabilir.

***

MADEN SUYU : Mineral içeren bir içecek olduğu için kalori içermez.

SODA : Şeker katılabilir, meyve aromaları eklenebilir, bu nedenle kalori içermektedir.

***

MADEN SUYU : Maden suyu, alkali ( ph > 7) özelliği nedeniyle mide asiditesini nötrler ve bu yüzden peptik ülser hastalığının tedavisinde de önemli rol oynar.

SODA : Sodanın da maden suyu gibi mideyi rahatlatıcı etkisi vardır ancak içerdiği şeker ve benzeri ürünler midenin zarar görmesine de neden olmaktadır.

***

MADEN SUYU : Kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum minerali yönünden zengindir, kemikleri korur.

SODA : İçerdiği sodyum minerali sayesinde idrardan kalsiyum atılımını arttırarak kemik sağlığını tehlikeye sokar.

***

MADEN SUYU : Mineral ve sıvı ihtiyacının karşılanmasına katkı sağladığı için ideal spor sonrası ve yaz içeceğidir.

SODA : Mecbur kalınmadıkça hiçbir zaman tüketilmesine gerek olmayan bir içecektir.

***

MADEN SUYU : Farklı markaların maden sularının mineral içerikleri değişebilmektedir. Bu nedenle özellikle sodyumu düşük, kalsiyum ve magnezyumdan zenginleştirilmiş olanları tercih edilmelidir.

SODA : Sade, meyveli ve kahveli çeşitleri vardır. Çeşitlerine göre kalori içerikleri değişebilmektedir.

***

MADEN SUYU : Günlük su ve mineral ihtiyacının yerine konması için ideal kilodaki kişilerde (BKİ 20-25 kg/ m²) günde 2 şişe, kilolu kişilerde (BKİ > 25 kg/ m²) günde 1 şişe içilmesi önerilir.

SODA : Sodyum alımının kısıtlandığı böbrek hastalarında, kalp hastalarında ve hipertansiyon hastalarında soda ve yüksek sodyumlu maden sularının tüketilmesi önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir