Kraliçe Victoria ile Hintli Uşak Abdulkerim

Dünya tarihi, tarihi şahsiyetlerin enteresan karar ve ilişkileriyle doludur. Büyük hırslar, önüne geçilemez korkular, bastırılamaz savaş isteği, münzevi bir barış özlemi ya da hiç kimsenin tahmin dahi edemeyeceği sıcacık bir dost eli… Hükümdarlığı döneminde “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” halini alan İngiltere’nin Kraliçesi Victoria ile ileride unvanlara boğacağı Hintli uşağı Abulkerim’in sıra dışı ilişkisi de bunlardan yalnızca biri.

63 yıl hüküm sürerek (1876-1901) II. Elizabeth’den sonra en uzun süre tahtta kalan hükümdar unvanına sahip olan Kraliçe Victoria’nın, uşakları arasında en yakınında tuttuğu John Brown’la ilişkisi sarayda sürekli gündem olmaya başlamıştı. Fakat 1883 yılında John Brown yaşamını yitirince, deyim yerindeyse Kraliçe Victoria bir boşluğa düştü ve kendini yalnız hissettiği bir döneme girdi.

İşte o yıllarda Agra hapishanesinde sekreter olarak çalışan Hintli Abdulkerim, bir vesileyle geçici olarak görevlendirilmek üzere saraya gönderildi ve 23 Temmuz 1887 yılında Kraliçe Victoria’ya kahvaltı servisi yapma fırsatı edindi. Genç uşak, yanındaki diğer hizmetkar arkadaşı ile birlikte eski bir Hint adetiyle selamladı Kraliçe’yi. Ayaklarını öperek… Ve o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Hintçe Dersleri

Kraliçe, himayesine aldığı bu genç adamı görmeden yapamaz duruma gelmiş, kendisine yapılan servislerde Hindistan’la ilgili çeşitli sorular sorarak sohbet etmek istemişti. Kraliçe soruyor, Abdulkerim cevaplıyordu artık. Haftalık sohbetler önce gün aşırı ardından günlük olarak değişmişti. Zamanla, Abdulkerim geldiği yeri anlatırken inançları ve dilleri hakkında da bilgiler vermeye başlamıştı. Felsefe üzerine sohbetler, siyasi durum, Hint insanının davranışları derken sonunda bu genç uşak yeni bir görevle daha ödüllendirilmeyi hak etmişti. Kraliçe Victoria’nın Hintçe Öğretmeni…

Sarayda Şaşkınlık

Giderek yakınlaşan Kraliçe ve hizmetkarı arasındaki ilişki aynı John Brown vakasında olduğu gibi sarayda sürekli gündem olmaya başlamıştı. Bir Hintli’nin Kraliçe ile bu kadar yakın olması rahatsızlık yaratmış, dünyada nam salan İngiliz Asilzadeliğine darbe vurmuştu. Ne var ki saray dedikodularla çalkalanırken genç uşak da unvanları bir bir toplamaya başlamıştı.

Arka Arkaya Unvanlar

Hintçe öğretmenliğinden sonra Kraliçe’nin “Hindistan Sekreteri” unvanını da alan Abdulkerim, Kraliçe Victoria ile çok daha fazla vakit geçirmeye başlamış, dairesine çekildikten sonra da Kraliçe’ye yazdığı Hintçe mektuplara yine Kraliçe’nin verdiği Hintçe cevapları okur olmuştu. Tabii tepkiler de aynı oranda artmıştı. Kraliçe ile Abdulkerim‘in neredeyse tüm zamanlarını birlikte geçiriyor olmaları sarayda yüksek sesle dillendirilmeye başlayınca Abdulkerim, Hintçe “munşi” anlamına da gelen “Sir” unvanını almıştı. Bu bir Hintli’nin ulaşması mümkün olmayan bir nişandı.

Abdulkerim Eve Dönüyor

Aralarında 44 yaş olması sebebiyle ölüm Victoria’nın kapısını çaldığında Abdulkerim sadece 38 yaşındaydı. Tabutunun kaldırılıp yüzüne son bir defa daha bakmak istediğini söyledi Abdulkerim. Ve sonrasında dolu dolu geçirdikleri 14 senenin hatırasını da yüklenerek Hindistan‘a geri gönderildi.

— > İz Bırakanlar / Jean Jacques Rousseau

— > İz Bırakanlar / Pablo Neruda

— > İz Bırakanlar / Mahatma Gandhi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir