Köpekler Neden Kağıt Toplayanlara Havlarlar?

Köpekler, insan hayatının tartışmasız en güvenilir dostlarından biridir. Tarih içinde gelişimine baktığımızda, kendine özgü aile yaşantısı içerisinde sosyal bir statünün de rol aldığı bir sistemde bugüne kadar gelmişlerdir. Bu arada insanla birlikte yaşayıp, beslenip, barınıp vahşi doğadan uzaklaşarak zaman içerisinde avlanma, beslenme, yön bulma gibi yetileri körelmiştir. İhtiyaçları insanlar tarafından karşılanmış bu köpeklerde artık vahşi doğada pek mümkün olmasa dahi, insan ile harika bir uyum göstermiş ve karşılıklı bir çok kolaylığa yol açacak bir dostluğu başlatmıştır.

Fakat köpekler neden kağıt toplayanlara havlarlar? Sakince uzanmış yarı uyku halinde olan bir köpek karşı caddeden geçen kağıt toplayıcısını görüp niçin rahatını bozar ve ”kendi alanı” dahilinde onun peşinden koşar?

Köpekler renk körüdür ve her rengi bizim gördüğümüz gibi algılayamazlar. Yaşamlarında, kendi gördükleri ”insan modeli” kavramını kafalarına yerleştirmişlerdir. Köpek, kağıt toplayıcısını gördüğünde onu” bir insan elleriyle tekerlekli bir araç sürüyor ” şeklinde anlamazlar. Gördükleri bir bütündür ve bir bütün olarak algıladıkları kendisinden yaklaşık 4 kat büyüklükteki varlığı ”tehdit”, ”alana müdahale ” olarak algılarlar.

Sıklıkla görülen insan profiline aykırı görünümler, köpekleri bu denli kızgın hale getirmektedir. Nitekim bir köpek, kağıt toplayıcısına havlasa veya onun çuvalını ısırsa dahi ısrarlı bir zarar verme, yok etme telaşı içinde değildir. ”Tehdit” alanı terkedene kadar eylemini gerçekleştirir. Alan köpek adına, ”güvenli” hale geldiğinde, köpek bir önce yaptığı eyleme devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir