Katranı Kaynat Olur mu Şeker…

A selam. Sizleri burada görmek ne hoş. Kaç zamandır okumadınız yazımı? İlk defa mı karşılaşıyorsunuz yazım ile? Neden yüklemi kullanmıyorum yerli yerinde? Yanaşın. Buyurun. Çocukları bir çember içinde alalım yanımıza ve sımsıcak bir masal anlatalım onlara. Çünkü toprağa ektiğimiz tohumlardır çocuklar. Çünkü bitkidir çocuklar.

Günlerin birinde Mezopotamya’nın çorak topraklarının sıcaktan tütmeye başladığı bir haziran gününde dünyaya gelmiş Müstesna. Doğduğu Server İmparatorluğu’nun göz bebeği, kasabanın neşesi olmuş hemencecik. Kasabanın dar sokaklarında bir o yana bir bu yana geçmiş çocukluğu. Babası, Kral I. Server’in defterdarı imiş. Defterdar olmak, pek bir kıymet-i harbiyesi olan bir iş imiş. Başka ülkelerle mahsuplaşmalar, ülkeyi zararda gösterip Dünya’ya vergi ödememeler… Çek, senet, bono tahsilat üç ay vade ile ihracat… Kral Server pek severmiş defterdarını. Gözünü açar, defterdarım gelsin, defterdarım gitsin…

Gel zaman git zaman Müstesna büyümüş. Gencecik bir kız filizlenmiş, kara kuru adamların oluştuğu çorak Mezopotamya’nın engebeli yamaçlarında. Dillerde Müstesna, gönüllerde Müstesna… Saray eşrafının yeni yetme sünepeleri toplanmışlar Müstesna’nın eteklerinde. Eteklerini savururken Müstesna, sallamış hepsini geldikleri yöne.

Bir gün, sarayın dehlizlerinde gezer iken ansızın, gözüne takılmış bir hınzırın. Kralın oğlu prens… Müstesna’ya bir reverans… Atlamış 16 yaşında bu genç kızın önüne. Dil dökmüş olmamış, kılıç kuşanmış olmamış. Bir türlü ikna edememiş evlenmeye. Ağlamış prens, Müstena’nın dizlerinde. Kavuşturmuş arş-ı alaya ellerini. “Tanrım sen ol sana sana tapayım. Görmedim böyle bir lüfzu kesti aklımdan hıfzı.

Müstesna bakmış gözleri nemli bu adama “Topla gel. Daha 16 yaşındayım. Suçtur bu yaptığın. Sen kaçıncı yüzyılın hıyarısın. Kalmam bekar ilelebet. Biraz edep biraz medeniyet.

Prens adı üstünde huysuz. Babası kral, bundan korkusuz. Çekmiş kılıcını Müstesna’nın boynuna,

Ya toprağa ya koynuma…

Müstesna o an anlamış. Buna el demişler ama bu bildiğin hayvan kolu. ”Tamam şekerim, bakarız.” deyip vermiş keresteye yolu.

Kral I. Server tahtında. Bir gözü etinde bir gözü hamamda. Koştur koştur cariyelerin peşinden yorgun düşmüş sarayda. Defterdar kerim. ”Elim bir mesela var Kral” deyip izin istemiş. Kral, salyasını silip buyur canım demiş. Defterdar girmiş lafa;

-Siz bir cihanı yöneten kudretli imparator. Pek yakışıklı pek kalantor. Dünyanın en janti kralısınız.

Kral gözlerini ardınca açmış. Sevinçten hop oturup hop kalkmış.

-Kızım okumak ister kralım. İzin verirseniz garbı gezip yapsın Work and Travel. Belki atlar level, benim yerime atanır.

Kral yanık, defterdarına tamam demiş tosunum. Kızın istediği yere varsın. Unutmasın arkasında Kral var. Kralın arkasında sen varsın.

Tatsız şakalardan sıyrılan defterdar vermiş müjdeyi kızına;

-Kızım bavulunu topla. Ya Danimarka ya Almanya…

Müstesna girmiş lafa;

Kuzey Ren-Vestfalya’daki sanayi kuruluşları, 2016 yılında yaklaşık 332 milyar Euro ciro elde ettiler. Bu rakam, Almanya sanayi sektörü cirosunun yüzde 18,4’üne denk geliyor. Kararımı verdim baba bu kız Almanya’ya kaçıyor. Kıps 😎

Yıllar geçmiş. Yollar geçmiş. Server irileşmiş, sanayi gelişmiş. Dönmüş Müstesna babavatanına. Girmiş babasının yanında genç kızımız staja. Her konudan anlamış her işle alakadar. Ancak babası bile kızmış, dili olmuş pabuç kadar.

Zamane prensi olmuş şimdi kral. Kralın emrinden çıkacak kaç babayiğit var? Babasının izinde bu genç koşarken cariyelerin peşinden hamama, yılandan bozma bir cadı fısıldamış yeni krala.

Müstesna döndü. Sereserpe oldu. Tadına bakmak istemez misin? Genç kralın içi alevlendi. Gölgeler ardı sıra gölgelendi.

Sabah 7 gibi ofise giderken Müstesna. Kulağında kulaklık elinde poğaça. Bir araba yanaşmış Müstesna’nın yanına. Kargatulumba Müstesna’yı arabaya itelemişler. Sarayda Kralın önüne atmışlar. Yeni kral keyiflenmiş tabii. Bir el hareketi şak şak… Çıkmış odadan bir dolu yetkili.

Ürkütmek istememiş en başta yeni kral er kişi. Whatsapp’ta yazdım gördüm seni çevrimiçi. Son görülme kapalı. Kızdırdın kralı getirdim seni buraya. Sen gel diye resmi tatil verdim. Bütün yakası beyazlara. Evleneceğiz bundan gayrısı yok. Bu topraklarda kadınların insanlığı yok. Yarına hazırlan Müstesna artık karımsın. Aksini iddia eden olursa kellesini alırsın. Şimdi misafirimsin şuradaki zindanda. Hiçe gitmeden olunmaz Kraliçe.

Bu boktan şaka sonrasında basmış kahkahayı veled-i zina. Ah canım Müstesna. Koyacak istemediği adamla başını yastığa.

Devam Edecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir