Kamera

Geçtiğimiz gün bir gazetede, camide yapılan hırsızlık vakasını okudum. Habere göre imam, cemaatten habersiz camiye kamera taktırmış, bunu bilmeyen cemaatten biri de başka birisinin abdest alırken astığı ceketinin cebinden parasını çalıp, namazını da kılmadan kaçmış. Ardından görüntülerin yayıldığını görünce “vicdanım sızladı diyerek’’ gelip polise teslim olmuş. Tam 28 gün sonra. –O kadar süre, demek ki vicdanıyla hesaplaşmış.Sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış. Parayı da havale etmiş çaldığı kişiye.

Şimdi burada kerameti kamerada mı aramak gerek yoksa tüm dinlerde olduğu gibi İslam dininde de çalmayın diye emredildiği için dinde mi aramak gerek… 🙂 Bence kamera…  Zira çalmamak için dini inanca sahip olmak şart değil. İnsan olmak yeterli.

Aynı günün içinde sohbet ettiğim, din konusunda eğitim almış bir büyüğüm konunun üzerine şu sözleri söyledi.

İnsanlar akıl ve bilimi kendine rehber edinip inanmadıklarından dolayı değil, tam tersi akıl ve bilimi inkar edip inandıkları yalanlardan dolayı hesaba çekilecekler. İsteyen inansın, isteyen inanmasın… Bu inanan kesim de kendi içinde iki gruba ayrılır… Birinci grup; bilimden yoksun bırakılmış, bir anlamda saf kalmış kesimdir. İkinci grup ise; tam tersi her şeyi bilip, yalanla ve haramla beslendiği için uyuyor numarası yapan, isteseler dahi ıslahı asla mümkün olmayacak kesimdir.

Harika bir tespit bence, paylaşmak istedim. Son dönemler bu toplumun dini hislerini çok daha kuvvetli(!) yaşaması için yapılan çalışmalara bakıldığında, kamera kadar etkisi olmadığını görmek zor değil sanırım. Bu sebeple sistemi komple bir gözden geçirip eğitimi bilhassa ona göre yönlendirmemiz gerekli değil mi sizce de?

Yalan batağına saplanmış olmasa “siyaset” kurumunu da bu bağlamda işaret edeceğim ancak bu bizim ülkemiz şartlarında pek de mümkün değil, hatta imkânsız. Zira ülkede siyaset komple yalan ile yürüyor, bunu da süslü kelimelerle yapıyorlar. Konjonktür diyorlar, faiz lobisi diyorlar, bunlar spekülatif haberler diyorlar. Zam yapmadık, fiyatları güncelledik diyorlar. Dış güçler diyorlar. Biz bu oyunu bozacağız diyorlar. Buna benzer yüzlercesi belki de binlercesi…

Aslında keşke farklı bir kamera icat edilse de bu siyasilerin yalanını hemen gösterse…

O zaman varsın tutuksuz yargılansınlar, Türkiye hukuku gibi… 🙂

Aydın Bakırcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir