Eşitlikmiş! Hadi be Ordan…

İkircikli,sonuçsuz, münferit konulardan biridir kadın erkek eşitliği..

Eşit miyiz sizce?

Pek tabii değiliz. Kim demişse yalan söylemiş efendim! Kandırılmayın lütfen, ayık olun, uyanık olun. Üst akıl dedikleri, insanlığın atası denilen o şapşahene şey olsa olsa “Kadın” denilen varlıktır.

Güzelliğin, estetiğin, zerafetin ve dahası mücadelenin ismidir.

Dünya var olduğundan bu yana, evrene, insanlığa yön verendir. Sakın şişirilmiş gelmesin bu ön açıklama size, gram abartı yok bu ifadelerde! Çok derin ve teferruatlı bir açıklamaya da gerek yok, yalnızca dünyaya gelme ve burada tutunmamızı bir kadına borçlu oluğunuzu hatırlamamız bile kafi.

Efendim kadın yüksek sesle kahkaha atmazmış! Kadın evinin süsüymüş, kadın dediğin çalışmazmış, rakı içmezmiş, kadın dediğin falanda filan. Yok arkadaş kadınlara kendilerince koydukları bu ve daha fazlası kısıtlamalar, yasaklar tamda erkekler için uygulanması gerekir.

Bi canladıralım gözümüzde;

Özgürlükler kadınlara tanınmış olsaydı ne olurdu? Ne olacak dünya daha güvenli bir yer olurdu. Zira insan hayatını tehdit eden, tehlike saçan, içip içip dağıtan, kaba tavır ve söylemlerde olan bu ve benzeri tüm naiflikten uzak tutum ve kavramlar erkeklere has.

Dolayısıyla kontrol altında tutulması gereken, kısıtlama getirilmesi gereken tür erkek cinsidir. Şimdi diyeceksiniz ki tüm erkekler mi? Pek tabi değil efendim, geneli konuşmaktayız. Aynı şey bu fevkaladenin fevki, sazın bam teli, hayatın anlamı olan kadınlar içinde geçerli, düşünün şarkılar, şiirler yazılır “Kadın” üstüne, savaşlar mı yapılmamış, iklimler mi değişmemiş neler neler.

Yahu dinlerin ortak mükafatı bile yine bir dişilik kadınlık nihayetinde vaat edilen “huri”.

Peki Hepsi mi? Elbette hayır.

Kadın olmanın farkında olmayanlarda var, misal Yeni Akit Gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz! 

Bir kalem ancak bu kadar nefret yazabilir,

Bir kalemin mürekkebi ancak bu kadar israf edilir,

En acısı bir kadın ancak bu kadar vicdanı kör olabilir..

Malum Atatürk Havalimanı taşınıyor, çok büyük bir iş, muazzam bir çalışma. İlla ki yolunda olmayan detaylar olabilir, aksaklıklar çıkabilir ki çıktıda. Orada çalışan emekçiler haklarını savunmak adına eylem haklarını kullandılar.

Emekçinin anayasal hakkıdır bu. Provakasyon yapmak isteyenler olabileceği gibi birilerininde manipüle etmesi gayet normal. Ne varki bir insan ancak bu kadar kötü eleştiri yapabilir, bir olay ancak bu denli manipüle edilebilirdi. Bir yazara hemde “kadın” bir yazara asla yakıştıramadım.

Gelelim işçilere;

– Havalimanının yapımında AKP yetkilileri çalışmıyor olayı siyasallaştırmayın, bu işi ihale alan özel kişilerin yönetimindeki firma sorumludur.

– Aksaklıkların her yerde olabileceğini görmezden gelerek kuru kahramanlık yapmayın.

– Emeğinin karşılığını almadığınız işler yapmış, bu durumların benzerlerini yaşadığınız zamanları hatırlatın.

– İnsanlar alın teri ile para kazanıyorlar, kendi fikrini bile dile getirmekten aciz paranın kuklası olmuş insanları ciddiye almayın.

– Sapla samanı karıştırmayın.

– Lütfen insanlığınızı gece yatmadan önce hatırlayın.

Saygılarımla

Bunlar da ilginizi çekebilir…

— > Kadınlar Sahneye

— > Dürbün Dinler’den 5 Şarkı Önerisi / Dimash Kudaibergenov

— > Zamanın Ötesinde Bir Deha El-Biruni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir