Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl ve Nerede Ortaya Çıktı ?

Kadınlar Günü’nü Kim Bulmuş ?

Bugün dünyanın dört bir yanında kutlanan / saygı ile anılan kadınlar günü; eşitlik uğruna bedel ödemenin, adalet uğruna vücutları siper etmenin, özgürlük uğruna da en çok talep edilen yaşam hakkının ölümle takas edilmesinin günüdür. 

Hiç bir mücadele yoktur ki kendi içinde yaşama tutkusunu barındırmayan ancak yaşamın devam etmesinin yegane unsuru olan kadınların verdiği mücadele, insanın neleri başarabileceğine, egemen kuvvete nasıl tokat vurabileceğine muhteşem bir örnek. 

Nerede Ortaya Çıkmıştır ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, New York’ta bir dokuma fabrikasında çalışan kadınların yaşamı; ağır ve zor iş koşulları, düşük ücretler ve bitmeyen işlerle devam ediyordu. Uzun çalışma süreleri, insanlık dışı muameleler, emeklerinin karşılığını alamayan kadın işçileri çileden çıkarıyor, mevcut durumu değiştirmek adına neler yapılabileceği hakkında farklı fikirlere yönlendiriyordu.

Grev de bu fikirlerden biriydi. Erkeklerle aynı şartlarda çalışmayacaklar ise, en tabii hakları erkek kunduralarının altında parçalanacak ise, pekala fabrika da çalışmayabilirdi ve sonuçları onları ilgilendirmezdi. 

Ve alındı grev kararı. Tekstil işçisi emekçi kadınların talepleri de şu yöndeydi;

-Çalışma koşullarının iyileştirilmesi,
-İş gününün 10 saat ile sınırlı kalması,
-Yapılan üretim kadar ücretlerin iyileştirilmesi,

8 Mart 1857

Grev günü polis, kadın işçilere saldırdı. Şiddet kullanılarak fabrikaya sokulan kadınlar polis tarafından bulundukları yere kilitlendiler ve nedeni bilinmez, (!) aniden fabrikada çıkan yangın sonucu fabrika çıkışlarına kurulan barikatlardan kaçamayıp oracıkta feci şekilde can verdiler.

1910 tarihinde Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen 120 kadın işçi anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirmiş ve öneri oy birliğiyle kabul edilmiştir.

— >Şiir / Kadın

— >Gündem / Kadınlar Sahneye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir