İyi İşler de Oluyor…

Bir anda gözgöze geldik. Yanımda annem olmasına rağmen ona fark ettirmeden uzun uzun bakıştık. Heyecandan içimin titrediğine yemin edebilirim. Işıklarda beklediğimiz sırada annemin dikkatini dağıtmak için karşı kaldırımdaki mağazada indirim olduğunu söyledim ve annem tam o tarafa baktığı anda da derin bir nefes alıp hızlıca yakaladım onu.. Göğsüme dayadım o bembeyaz güzelliği… Bir kaç saniye kızaran yanaklarımın sıcaklığını hissettim ve dahası nabız gibi atan kulaklarımın içindeki ses inanılmazdı.

Sonra…

Sonra sanki benimmiş gibi bembayaz kapağın ardında neler var diye karıştırmaya başladım. Kesinlikle okumaya değer bir kitap olduğunu anlamıştım hemen. Ayol siz ne sandınız yahu?

Müthiş bir uygulamanın benim üzerimde yarattığı ve bir çok insanın da çok memnun olacağı bir olaydan bahsetmek istiyorum size. Ben Ataşehir’de oturuyorum. Çoğunlukla motor kullanıyorum lakin geçtiğimiz haftalarda taksiye binmem gerekti. Takside babamın oturmuş olduğu ön koltuğun arkasındaki cepte, karşılaştığım kitap ‘İyi işler de oluyor…’ dememe sebep oldu. Elime aldığım kitabin ilk sayfasında Ataşehir Belediyesi’nin bir etiketi yapıştırılmıştı ve aynen şöyle diyordu;

Değerli Dostum,
Bu kitabı yol boyunca okuyabilir, devam etmek istersen yanında da götürebilirsin. Umudumuz, senin de bir sonraki taksi yolculuğunda, okuduğun kitapları tüm İstanbullularla paylaşman… İyi yolculuklar, keyifli okumalar…

Battal İlgezdi
Ataşehir Belediye Başkanı 

Tabi ben bu etiketi okuyana kadar taksici abiye;

“Aa burda kitap var, abi ben bunu çalabilir miyim?” diye sormam babamın ve annemin bana kahkaha atması… Ve taksici abinin bana uzaylı gibi bakması kısımlarını es geçiyorum. Malum etiketi okuyana kadar bu kitabı yanımda götürebileceğimin benden başka herkes farkındaymış.

Uygulamaya bayıldım. Görevden alınan Sayın Battal İlgezdi neden alındı bilmiyorum ama bir Ataşehirli olarak benim ufkumu açtı ben de İstanbul geneline kitaplığımı paylaşma kararı verdim.

Ha kitap mı? 

Yazarı James Thompson Kar Melekleri’ adlı müthiş bir polise hikayeydi. Resmen Finlandiya’da yaşadım olayı. O denli beğendim. Taksiye bindiğinizde özellikle benim semtime yakın iseniz kitap var mı ya da kitaplarda size bir not var mı diye kontrol edin. Zira ‘Sosyal Kalem’den sevgiler‘ adıyla bir not çıkması olasıdır.

Diliyorum bu tarz uygulamalar daha da çok olsun. Okuyan insandan zarar gelmeyeceği gibi yeni güzellikleri de hayatımıza davet etsin.

Saygılarımla,

— > Dürbün Okur / 5 Kitap Önerisi

— > Dürbün İzler / Erdal Tosun

— > Dürbün Sanat / Picasso’nun 5 Tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir