İtalyan İşi

80 yılı aşkın süreden bu yana gelen rekabetin bilinçaltında yatan düşmanlık..

Her zaman çıkan olayları, siyasi ve dini pankartları, ses bombaları ve hatta uğruna işlenen cinayetleri..

İtalya’nın başkenti Roma’nın iki düşman kardeşi Roma ve Lazio derbisindeyiz yani İtalyanca “Derby Capitolino”dayız..

80 yılı aşan bir rekabeti dile getirerek bu haftaki yazımıza başladık fakat 80 yıldan beri sahada oynanan oyundan çok maç öncesi çıkan olayları, mesaj içerikli pankartları ve ses bombaları gündemi meşgul ediyor olsa da esas dikkat edilmesi gereken nokta birbirlerine duymuş oldukları “nefret” idi !!!

Fanatik sağ görüşlülerin kurmuş oldukları Lazio, Roma’dan önce kuruldukları için bununla övünmeyi çok sever..

Roma ise kuruluşundan 15 sene sonra yaşadığı ilk şampiyonluğun yanı sıra  derbideki galibiyet üstünlüğü gerçeğiyle gururlanır..

Bir atletizm kulübü olarak kurulan Lazio, Komutan Bigarelli tarafından futbola giriş yapar, gögüslerine kartalamblemini işler ve Roma kentinin ilk futbol kulübünü kurar..

Roma ise Lazio’nun kuruluşundan tam 27 yıl sonra 3 takımın birleşmesiyle kurulmuştur.. Gögüslerinde mitolojiye göre Roma’nın kurucuları olan Remus ve Romulus’u emziren “dişi kurt”u taşırlar..

Lazio diktatör Mussolini’nin takımı olarak da bilinir fakat bir çok kişinin bilmediği nokta Mussolini’nin kuzey takımları olan İnter ve Milan’ı devirmek için Roma’ya oldukça yardım edip desteklediğidir.. Aslında Mussolini’nin desteği ve sempatisi tarafından iki kulübün de gölgesinin aynı yere düşmesi beklenirken aksi olmuş, Roma kulübü sol görüşü benimsemiş ve bu iki kardeş zamanla birbirlerine düşman kesilmiştir..

Düşman kardeşlerin 28 Ekim 1979 yılında Roma Olimpiyat Stadı’nda oynadıkları maçta Roma taraftarlarının atmış oldukları acil yardım fişeği Lazio taraftarı olan Vincenzo Paparelli’nin gözüne isabet ederek ölümüne yol açmıştır.. Bu ölüm hiçbir zaman unutulmamış ve düşmanlığın fitilini de ateşlemiştir.

 21 Mart 2004 e gelindiğinde taraflar arasında çıkan çatışmayı bastırmak isteyen polisin açtığı ateş tarafından küçük bir çocuk vuruluyor ve hayatını kaybediyordu.. Roma’lı taraftarlar o kadar üzülmüştü ki maçtan önce taraftar temsilcileri sahaya girerek kaptanları Francesco Totti ile görüşüp maçın ileri bir tarihe ertelenmesini istemişler ve bu istekleri de karşılık görmüştür.. Bugün geçmişte yaşanan bu olaya itafen halen tribünlerde Katil Polis pankartları yer alır..

Lazio kaptanı Di Canio ve Roma kaptanı Totti’nin attıkları gollerden sonra rakip taraftarları kışkırtan siyasi sevinçleri de bu derbinin Roma şehri ve İtalya için sadece bir futbol maçı olmadığının altını çiziyordu..

Düşmanlıkla beslenen bu ezeli derbiyi evinizde oturmuş izlerken dahi kendinizi Coliseum’da gladyatörlerin ölümüne dövüştüğü zamanlarda hissedebilirsiniz..

Az çok size Roma – Lazio derbisini anlatmaya çalıştım.. Daha uzun uzun anlatılacak olayları bulunan bu derbiyi izlerken sizlere farklı bakış açıları sunabildiysem ne mutlu bana diyor ve bir sonraki derbi hikayemde görüşmek üzere hoşçakalın diyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir