10 Yaşında Özgürlük Adına… / Iqbal Masih

Tarihte İz Bırakanlar

“Korkmayın siz özgür doğdunuz. Kimsenin sizi burada tutmaya hakkı yok. Benimle gelin. Benimle Gelin.”

Iqbal Masih, 1983 yılında Pakistan’ın yoksul bölgesi Mudrike‘de dünyaya geldi. Iqbal Masih, 4 yaşında yaşıtları gibi 600 rupiye küçücük ellerini iyi kullanabiliyorlar diye halı dokuma fabrikasına satıldı. Haftanın 7 günü… Günün 14 saati… Sürekli olarak çalıştırılıyordu Iqballer.

Ufacık yaşta iki büklüm çalışan bu çocuk gelişimini tamamlayamıyor ve 10 yaşına geldiğinde 27 kiloya sabitliyordu ağırlığını. Kulağına çocuk işçi çalıştırmanın yasak olduğu çalındığında fabrikadan kaçtı Iqbal. Polisler tarafından yakalanıp tekrar fabrikadaki zulme geri getirildi. 

 6 yıl boyunca tutsak bir halde yaşam mücadelesi veren Iqbal, bir gün kasabada Bonded Labor Liberation Front (BLLF) adlı aktivist bir grubun toplantısı olduğunu duydu. Aldığı büyük riske rağmen o gün sonunda bir şekilde diğer çocukların da yardımıyla ve onlara geri döneceğine dair söz vererek, BLLF’in toplantısına gitmek üzere yeraltındaki köhne fabrikadan kaçtı.

Orada 10 yaşındaki Iqbal, Pakistan Devleti tarafından peshgi’nin (bir çeşit tefecilik borcu) yasa dışı ilan edildiğini öğrendi. Derneğin lideriyle konuşup yardımını isteyen Iqbal kısa sürede onu köle taciri patronlarının elinden kurtaracak gerekli evrakları hazırladı. Evraklarını fabrika sahibine bizzat elden verme konusunda ısrar etti çünkü orada arkadaşlarına seslenebilecekti:

Korkmayın. Her şeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz.”

Fabrikaya geri dönüp evrakları adama verdiğinde patron öfkesinden kendini kaybetse de hiçbir şey yapamadı ve Masih diğer çocukları da peşine takarak ilk gününde kendisiyle beraber 34 çocuğu özgürlüğüne kavuşturdu.

Boyu kısa, kambur çocuk herkesin boyunu aşan laflar ediyor ve takdir topluyordu. Amerika, İsviçre gibi birçok okuldan konuşması için davetler alıyor, kendini dünyanın bütün çocuklarının özgürlüğüne adıyordu daha 12’sine henüz basmış bu çocuk. 12 yaşındaydı ancak zihinlerde büyüyordu. Konuşma yeteneği, cesareti ve azmi ile Pakistan’ı kuşkusuz etkileyen İqbal Masih’in daha önce korktuğu mafya, kendisinden korkar bir duruma geldi. Çocuk yaşta vermiş olduğu mücadele onu henüz daha çok küçükken kahraman yaptı.

16 Nisan 1995 tarihinde Amerika’daki bir okul konuşması ertesi ülkesine döndüğünde suikast ile öldürüldü. Öldüğünde 12 yaşını henüz tamamlamıştı. Kendisini vuran, çocuk köle çalıştırıcısıydı. Olayın üzeri hemen kapatıldı. Fakat Iqbal Masih öldürülmüş olsa bile onun izinden gidenlere büyük bir cesaret vermişti. Onun etkilediği ve mücadele ruhunu kazandırdığı çocuklardan birisi olan Craig Kielburger onun bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmeye devam etti. Free The Children derneğini kurdu ve 650’den fazla okul kurdu.

— > Kraliçe Victoria ile Hintli Uşak Abdulkerim

— > İz Bırakanlar / Pablo Neruda

— > İz Bırakanlar / Franz Kafka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir