Hurma

Ramazan ayının vazgeçilmez meyvesi olan hurma, Palmiyegiller (Arecaceae) familyasından, dekoratif yapraklı bir palmiye türünün meyvesidir. Tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Türkiye’ de Akdeniz iklimi bölgelerinde yetişmektedir.

. Hurma; kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt, klor, fosfor mineralleri, B grubu vitaminleri, A vitamini, C vitamini ve beta-karoten yönünden zengindir.

. Yüksek amino asit içeriğine sahiptir.

. Hurma lif yönünden zengin bir meyvedir. Hurmada bulunan çözünür ve çözünmez lifler mide-barsak sistemini temizler, kalın barsağın düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, kolit oluşumunu, kolon kanseri riskini ve hemoroit oluşumu riskini azaltır.

. Yine lif içeriği sayesinde kabızlığı önler, kan kolesterol seviyesini düşürür ve kalp-damar sağlığını korur. Kalp sağlığı açısından özellikle ritim bozukluğunda etkilidir, LDL kolesterol seviyesini düşürür.

. İçerdiği B grubu vitaminler ve magnezyum minerali sayesinde depresyona ve sinir sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlar.

. B6 vitamini sayesinde zihin gelişimine yardımcı olmaktadır.

. Potasyum minerali sayesinde kalbin düzgün çalışmasını sağlar ve tansiyonun düşürülmesinde etkili olduğu için yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan kişiler için tercih edilebilecek bir besindir.

. Magnezyum minerali yönünden zengindir. Bu sayede, iltihap gelişimi önlenir, kalp krizi riski azalır, tansiyon düşer/dengelenir, kardiyovasküler rahatsızlıklar, artrit, Alzheimer ve diğer iltihabi rahatsızlıkların gelişme riski azalır.

. Hurma, göz sağlığı için önemli olan beta-karoten yönünden zengindir ve gece körlüğüne faydası bulunmaktadır.

. Alkol tüketen kişilerde karaciğer yağlanmasına karşı koruyucudur ve toksik maddelerin atımını hızlandırır.

. İçerdiği oksitosin hormonu benzeri bir madde ile doğumu kolaylaştırır.

. Bebek ve çocuklar için birçok besin öğesi içermesinden dolayı ideal bir meyvedir.

. Hurmanın % 60’ ı karbonhidrattan (früktoz) oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle şeker hastalarının tüketim miktarına dikkat etmeleri gereklidir.

 

1 adet hurma (10 g): 28,1 kalori

 

Besin Değeri

100 g 1 adet
Karbonhidrat (g) 65 6,5
Protein (g) 2 0,2
Yağ (g) 1 0,1
Lif (g) 9 0,9
Kolesterol (mg) 0 0
Sodyum (mg) 50 5
Potasyum (mg) 6480 648
Kalsiyum 650 65
A vitamini 60 6
C vitamini 30 3
Demir 19 1,9

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir