Hindi Eti

Hindi eti, Türk mutfağında pek sık rastlamadığımız ancak diğer et türlerine göre daha avantajlı yanları olan bir kanatlı hayvan etidir. Daha çok Karadeniz Bölgesi’nde tüketilen hindi eti, diğer bölgeler tarafından pek bilinmemekte/kullanılmamaktadır. Özellikle Hristiyanların yılbaşı menülerinde karşımıza çıkan hindi etini tüketmeniz için birçok sebep var:

* B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B12 vitaminlerini, çinko, fosfor, potasyum, magnezyum, demir ve selenyum minerallerini içermektedir.

* Kırmızı et ve tavuk etine göre daha az miktarda yağ ve kolesterol içeriğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı özellikle kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde, obezitenin engellenmesinde harika bir et kaynağıdır.

* Neredeyse kırmızı et kadar protein ve bütün temel aminoasitleri içermesi hem çocuklar için hem de yetişkinler için hindi etinin iyi bir kaynak olduğunu gösterir. Çocuklarda büyüme ve gelişmenin devamı, yetişkinlerde sağlığın sürdürülmesi, kansızlığın, yorgunluğun önlenmesi gibi durumlarda hindi eti mutlaka beslenme planı içinde yer almalıdır. 100 gram hindi etinde bulunan protein, kadınlar için önerilen günlük miktarın % 51’ ini ve erkeklerde % 42’ sini karşılamaktadır.

* Niasin, kolesterol düşürücü etkisi sayesinde kalp damar hastalıkları tedavisinde önemlidir.

* Zengin B12 vitamini ve demir minerali sayesinde kansızlığı (demir eksikliği anemisi) önler.

* Bağışıklık sistemini geliştirici, yara iyileştirmeyi hızlandırıcı çinko minerali yönünden zengindir.

* Selenyum kaynağı olması nedeniyle tiroit metabolizmasının sağlıklı bir şekilde çalışmasında etkilidir. Ayrıca E vitamini ile birlikte tüketildiğinde antioksidan etki gösteren selenyum, bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynamaktadır.

* Hazmı kolaydır, 1 yaşın üzerindeki çocuklara önerilebilir.

* Ekonomiktir, farklı lezzetler ile karıştırılabilir, baharatlarca zenginleştirilebilir.

* Derisiz, ızgara veya haşlama olarak tüketilebilir.

30 gram (1 köfte kadar) hindi eti: 34,5 kalori

Besin Değeri

100 gram 1 köfte kadar
Karbonhidrat (g) 0 0
Protein (g) 26 7,8
Yağ (g) 1 0,3
Lif (g) 0 0
Kolesterol (mg) 217 65
Sodyum (mg) 167 50
Potasyum (mg) 1187 356
Kalsiyum 47 14
A vitamini 3 1
C vitamini 0 0
Demir 4 1,1

Duygu Kopan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir