Güneş Tutulması ile Yeni Bir Dönemin Eşiğindeyiz!

Bugün İstanbul saati ile 15 Şubat’ı 16’sına bağlayan gece yarısı saat 00.04’de  “Parçalı Güneş Tutulması” meydana geldi. Tutulma, 27 ° Kova Burcu’nda Yeni Ay ile birlikte gerçekleşti!

Güneş Tutulmaları Yeni Ay enerjisiyle birlikte yeni bir dönemin başlangıç habercisi niteliğindedir. Tutulma “Astrolojik Doğum Harita”mızın hangi evinde gerçekleşiyorsa o evin konuları bağlamında kişisel bazda bizleri kadersel düzeyde etkiler. Tutulma öncesi ve sonrası yoğun enerjiler ortaya çıkar. Ancak bu Tutulma, Parçalı bir Tutulma olduğundan dolayı 2017 yılında Ağustos ayında yaşamış olduğumuz Tam Güneş Tutulması kadar sert etkileri olmayacağı kanaatindeyim. Hatırlarsanız hemen tutulma sonrası Güney Amerika’da (Meksika’da) depremler meydana gelmiş ve Amerika’nın doğu sahilleri kasırgalar ile yerle bir olmuştu..

Bu Güneş Tutulmasının biraz da genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Tutulmanın gerçekleştiği Kova Burcu’nu iyi anlamak gerekiyor. Kova Burcu; sosyal reformları, devrimleri, ayaklanmaları, otoriteye baş kaldırmayı, özgürleşmeyi simgeler. Diğer burçların içinde en radikal, en ayrıksı, en farklı ve marjinal olan burçtur. Dolayısıyla bu Tutulma ile birlikte geçmişe, eskiye, geleneksel olana ait ne varsa geride bırakmak ve tamamen yenilenmek isteyebiliriz. Bu motivasyonla yeni, radikal kararlar alabilir, taze başlangıçlar yapabiliriz. Önümüzdeki 6 ayı bu kararlar eşliğinde şekillendirebiliriz.

Tutulma derecesinin Merkür ile birleşmesi, özellikle dünya çapında iletişim ve teknoloji alanında yeni buluşların, icatların ortaya çıkacağını, bu yeniliklerin gündelik hayatımız içinde daha çok yer alacağının bir göstergesidir. Yenilikçi Uranüs’ün de Merkür’e olan altmışlık açısı olaylara farklı düşünsel boyutlardan bakabilme yetisini desteklemektedir. Çığır açan, yaratıcı, orijinal fikirler bu dönemde geliştirilip topluma sunulacaktır.

Tutulma yöneticisi Satürn’ün ise devleti, otoriteyi, gelenekseli temsil eden Oğlak Burcu’nda olması ise çok manidar! Nitekim devletler, sistemler içinde bir çözülme, yenilenme teması söz konusu! Sosyal gruplar tarafından mevcut, var olan kalıpların reforme edilmesi, veya tamamen yıkılması gündeme gelebilir. Satürn’ün Oğlak Burcu transiti boyunca 2020 yılının sonuna kadar birçok devlet sisteminde önemli değişimlere tanık olacağız!

Tutulmayı ülkemiz açısından değerlendirirsek; bu Tutulma Türkiye’nin Astrolojik haritasında kriz evi olarak adlandırılan 8. Evde gerçekleşecektir. Finansal konularda borsa, banka, kredi alanlarında kontrol dışı gelişmeler ekonomik bir krizi tetikleyebilir. Tutulma aynı zamanda halkın psikolojik durumunu anlatan 12. Evdeki Ay’a da uyumlu bir açı yapacaktır. Ancak uyumlu açı olması yanıltıcı olmasın, lakin 8. ve 12. Evlerde rahat akan enerjiler içinden çıkılması güç, bağlayıcı koşullara işaret eder. Aynı zamanda bu tutulma Güney Ay Düğümü çevresinde gerçekleşeceği için sonuçları itibari ile daha yıpratıcı olabilir. Satürn de bu dönemde Türkiye’nin 7. Evinde (karşıtlıkları ve açık düşmanlıkları anlatan evde) tam yükselen derecesi karşısından geçmekte ve dış politikada Türkiye’nin zıtlaşmalar içinde olduğunu göstermektedir.

Yine tam bu dönemde savaşı, çatışmayı ve mücadeleyi anlatan Mars, Türkiye’nin doğum haritasında 6. Evden, Yay Burcu’ndan geçmekte ve 1.evde bulunan Pluto ile 150°’lik bir açı kurmaktadır. Pluto dönüştüren yoğun bir güçtür. Çevresel koşullarımız ve ulusal kimliğimiz yönünde ne yazık ki çok fazla kontrol edemediğimiz önemli bir dönüşümün bu açı ile tetiklenmesi söz konusu olabilir.

pinarselcukastroloji@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir