Gündem ve Moral

Ülkede gündem o kadar bol ki ne yazacağını şaşırıyor insan çoğu zaman. Çok tuhaf bir şekilde gerçekleşen, şeker fabrikalarının kapatılmasını mı anlatsak? Ya da yandaş olmayan az sayıdaki medyanın köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığını mı tekrar tekrar yazsak… Yoksa, memleketimde az da olsa güzel şeyler oluyor başlığından yola çıkıp; ineğini satarak Japonya’ya giden Denizlili Abdullah Arpa’nın seyyar kebapçılıktan pilotluğa, hatta hava yolu şirketi kurmaya uzanan başarı öyküsünden mi bahsetsek? Veya sürekli dile getirdiğimiz ve çoğu kimsenin algılamakta zorlandığı, algı operasyonları ile topluma baskı kurup gelişen olayları bir yöne çekme işlerini mi ele alsak?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta askerlerimize moral verme adına sınır şehrimiz Hatay’a bir seyahat düzenlendi. Bu tarz çalışmalara karşı değilim kişisel olarak, ama askerin morali için onları; eşiyle-çocuğuyla, annesiyle-babasıyla buluşturun veya buna benzer uygulamalar düşünün. Tabiki sanatçıları da götürün ama her devrin adamı olanlardan ziyade gerçekten toplumun her katmanının sevdiği değerlerden olsun seçtikleriniz. Sadece sizi, sözüm ona medyada göklere çıkartanlardan olmasın.

Dilediğinizde ayrılıkçı bölgesel liderlerle şarkı söyleyen veya tam tersi o bölgelere yaptığımız operasyonları klarnet eşliğinde, laubali şekilde seslendirenler olmasın. Türk bayrağını tartışmalıyız artık sözlerini söyleyen, çözüm sürecinde Abdullah Öcalan’a övgüler dizen Hilal Kaplan mesela… Türk askerine nasıl bir moral verebilir gerçekten merak ediyorum!!!!

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Nisan’da Adana’da” sloganlı Portakal Çiçeği Karnavalı’nın altıncısını ilan eden Adana Valisi Mahmut Demirtaş; Adana tarihi günlerini yaşatırken, 100.000’den fazla yerli ve yabancı turisti şehre gelmeişken, kentteki canlılık dikkat çekici boyutlara ulaşmış oteller ağzına kadar dolmuşken, “bu yıl 120 etkinliğin gerçekleştirileceği karnavalın başlaması nedeniyle heyecanlıyız” diyiverdi. Ve tabii hemen birileri düğmeye bastı. Şehitlerimiz varken ne eğlencesi vali bey diye sosyal medyada algıya başladılar.

Abdullah Öcalan’a övgü dizen, cumhuriyetimizin kurucuları ile dalga geçen Hilal Kaplan ve diğer değişik verileri olan ve sanatçı sayılan kimseler, klarnet eşliğinde saçma sapan eğlence biçimşeri ile gündeme gelince asla sorun yok. Ama ülkemiz adına bir güzelliği yansıtan karnaval gündem olduğında hemen şehidimiz var!

Bu ülkede bu pis oyunlarınızı anlamayan bir kitle var belki ama bunu idrak eden de bir kitle var unutmayınız, düğmeye basan algı operasyoncusu beyefendiler/hanımefendiler.

Burada herkese yani aklı başında olan herkese düşen sorumluluk, bu baskı ve çirkin oyunlar karşısında susmadan korkmadan doğruları söylemek olacaktır.

Saygı ve Dostlukla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir