Güncelleme

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son dönemlerde kamuoyunda tepkilere neden olan fetvaları veren “hoca“lara tepki göstererek, “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar” dedi.!!  Sevinç çığlıkları atmamak için kendimi zor tuttum günlerce. Uzun zamandır ilk defa çok doğru bir tespit yaptı cumhurbaşkanı, hem de tabanını kızdıracak kadar sorumluluk alarak. (halâ şaşkınım) 🙂 (Umarım daha sonraları “ben öyle demedim” demez diye düşünüyorum ama bu konuyu tartışmaya açması bile büyük olay)

Son yıllarda yaşanan onca tecrübenin ardından naçizane ben de sürekli bu konuyu anlatmaya çalışıyordum. Zaten din düşmanı damgasını da bu sebeple yedim bazı çevrelerden.

Tahsilini tamamen ilahiyat okuyarak tamamlayan çok sevdiğim komşum ve büyüğüm, geçtiğimiz günlerde benim sosyal medyada katıldığım tartışmayı görünce bana özelden yazarak; “Sen o hocaya kızıyorsun ama adam doğru söylüyor kitapta böyle yazıyor yani sakatlık orada” dedi.

14-15 asır önceki yaşama dair getirilen kurallar ile bu günü idare etme, günlük hayata uyarlamaya çalışmak bence de sağlıklı bir ruh hali değil. İslam’a “hak dini“dir deniliyor ve ana başlıklara baktığınızda bu net olarak görülüyor. Kul hakkı yeme, kalp kırma, dedikodu yapma, komşun açken sen tok yatma, malının mülkünün vergisini yani sadakasını ver, bayramlarda muhtaçlara yardımcı ol, sağlığın el veriyorsa ramazanda oruç tut, namazını mümkün zamanlarda kıl yoksa kaza edip sonra da kılabilirsin… Yani konu tam olarak bu kadar net ve anlaşılır. Bir sürü mezhep, bir sürü tarikat… O başka diyor bu başka diyor. Düşünsenize IŞİD de müslümanlığı savunduğu iddiasında bizim Adnan Hoca da… 🙂 Bu kadar uç noktalar olabilir mi? Herkes bir şey diyor, kimisi kafasına göre ayet yazıyor, kimisi ayetleri kafasına göre yorumluyor.

Hatırlayın Mehmet Metiner denen muhteşem vekile TV de bir soru sordular, “Devlet dairelerine KPSS sınav zorunluluğu olsa da siz hep tanıdıkları işe alıyorsunuz, torpil yaptığınız iddia ediliyor bu konuda ki yorumunuz nedir?“şeklinde. Verdiği cevap aynen şöyle “CUMA NAMAZLARINA GİTTİĞİNİZDE HOCA VAAZI NASIL BİTİRİR? AKRABAYI KOLLAYIN DER. BİZ DE ONU YAPIYORUZ NE VAR BUNDA.’’

Nasıl cevap ama ? 🙂 Kafasına göre yorum yapmış, daha da ilginci utanmadan da itiraf ediyor.

Velhasıl söylenecek çok şey var ama cumhurbaşkanının açıklamasıyla bu kadar büyük bir yol kat etmek bile biraz umut verdi… 🙂 Son söz: Kesinlikle güncellenmeli .. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir