Notre Dame Katedrali’ni Gördün mü?

Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak anılan Notre Dame Katedrali, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiştir. Gotik tarzı mimarisinin başyapıtlarından biri olan ve göz kamaştıran katedral, 69 metre yüksekliğinde ikiz kulelere sahiptir. En çok ilgi çeken bölümleri Hz. İsa’nın dikenli tacı, Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı,Galerie des Chimeres ve Uçan Payangalar’dır.

Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari anlayışından sonra pek dünyevilik göstememesi ile birlikte, natüralizm akımının etkisiyle inşa edilmiştir. Her yıl dünyanın bir çok yerinden turisti misafir alan Katedral, ayrıca hala bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar.

Notre-Dame Katedrali’ne giriş ücretsiz olmakla birlikte eğer rezervasyon yaptırırsanız katedralin tepesine çıkabilir ve oradan eşsiz Paris manzarasını izleyebilirsiniz.

19. yüzyılda  Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır.

Ayrıca roman müzikale dönüştürülmüştür. Müzikalin ismi de Notre Dame de Paris’tir. Bu müzikalin Belle, Tu Vas Me Detruire, Déchire gibi şarkıları klasikleşmiş, romanla bütünleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir