Mostar Köprüsünü Gördün mü?

Bosna Hersek’i gördün mü? Peki Mostar Köprüsünü gördün mü? İki sorunun da cevabı Hayır ise “Gördün mü?” size bu hafta Bosna Hersek’in kolyesi Mostar Köprüsünü tanıtıyor.

Bosna-Hersek’in güzel şehri Mostar’daki Neretva Nehri üzerinde, göreceğiniz en zarif köprülerinden birisi selamlar sizi. Mostar Köprüsü. Şehrin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlayan, dünya adına bir kültür mirasıdır bu köprü…

Mostar, doğal güzellikleri ile bezenmiş yeşili ve eşsiz doğaasıyla insanı ilk görüşte kucaklayan bir şehirdir. Boşnak dilinde köprünün anlamı ”Most” veya “Stari Most” ise eski köprü, Mostar ise köprü tutan anlamındadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı toprağı olan Mostar Köprüsü, o dönem itibariye Köprühisar ismi ile anılmıştır.  Avrupa mimarisinde önemli bir yeri olan Köprünün inşasına Ekim 1557’de başlanılmış ve yaklaşık 9 yılda tamamlanabilmiştir. Mostarlı gençler, köprü kemeri üzerinden suya atlama geleneği ile köprü yapıldığından bu yana devam eden geleneği hala sürdürmektedir.

Bosna-Hersek‘te başlayan iç savaş ve 9 Kasım 1993’te Hırvat tankları, 427 yıldır ayakta olan köprüyü tamamen yıkmıştır. Köprünün dev taşları, Neretva Nehri’nin sularına gömülmüştür. Savaş bittikten sonra, Mostar’daki tarihi köprünün inşasına 1997’de yeniden başlanmıştır. Macar Ordusu dalgıçları tarafından, Neretva Nehri’nden üç parça halinde çıkarılmıştır.

Tarihin ve doğal güzelliğin bir arada bulunduğu bu güzel şehre uçak biletleri 400-500 Türk Lirası arasında değişmekte olup, Bosna Hersek’e gidiş için vize istenmemektedir. En yakın zamanda görülmesini önerir iyi gezmeler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir