Makedonya’yı Gördün mü?

Makedonya; Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında, yedi yüz bin nüfusu ile insan popülasyonu bakımından mütevazi bir ülke. Yeşilin insanı huzura erdirecek kadar sık ve çok olduğu bu güzel ülke ile ortak noktalarımızda ve kültürümüzde çokca benzer noktalara rastlamak mümkün.

Manastırın ortasında var bir havuz canım havuz. Bu yurdun kızları hepsi de yavuz. Biz çalar oynarız. Bu hafta Makedonya’dayız. Makedonya’yı gördün mü ?

Makedonya Cumhuriyeti, Balkan Yarımadasında yer alıyor ve Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan ve Kosova ile komşu. Doğası anlatması pek güç olan ve kesinlikle görülmesi gereken inanılmaz güzel ve bakir bir ülke. Başkent dışında turizm çok gelişmediği için hala o eski güzelliğini koruyor.

Başkent Üsküp, Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir. Şehrin merkezinde dolaşırken bir çok heykel ile karşılaşmanız size açık bir müzede geziyor hissini verecektir. Üsküp Kalesi’nden tüm şehri avuçlarınız içine almanız mümkün. Eşsiz şehir manzarası ile bu balkan kentine hayran kalmamak elde değil.

Üsküp’te kentin simgesi 13 kemerli Taş Köprü ve Old Bazaar (Türk Çarşısı) çok önemli yer taşır. 500 yılını Osmanlı toprağı ile geçirmiş bu şehrin içinde Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı görülecek yerlerin listemizde başı çekmektedir. Üsküp’ün eşsiz aurasını yaşadıktan sonra sizi Balkanlar’ın en güzel şehrine Ohrid’e götürüyoruz.

Ohrid, Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden birisi. Makedonya’nın gözbebeği şehir, aynı adı taşıyan Ohrid Gölü kıyısına kurulmuş özgün mimariye sahip bir kent burası. Huzur arayanlar, doğa secdalıları ite Ohrid tam size göre. Çar Samuel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi, Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi Ohrid’de görülecek yerler arasında.

Avrupa’da ki en eski uygarlıklardan biri ve dünyada ki en eski Slav manastırı olan Saint Pantelejmon, Sveti Naum ve Treskavec Manastırı mutlaka görülmesi gereken dini yapılar arasında. Gölde tekne gezintisi yaparak bu güzel şehrin tadını çıkarmak mümkün.

Bu tarihi ülke, ülkemizden vize istememektedir. Ortalama 400 TL arasında bir uçuş bütçesine sahiptir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir