Havana’yı Gördün mü?

Küba, giden herkesi uzun süre etkisinde bırakacak bir yer. Havana ise önümüze koskoca bir cenneti ve farklı bir yaşamın öyküsünü bizlere sunuyor. Uzun ve ince bir yapıya sahip, bir ucundan bir ucuna uzaklık toplam 1250 km civarı. Okumaya başlamadan önce arkada bu şarkıyı dinlemek bu yazıyı daha keyifli bir hale getirebilir.

 

Havana’yı ikiye ayırmakta fayda var turistik olan ve olmayan. Turistlerin bulamadığı bakire sokaklarda gezmek çok güzel ve eğlenceli. Hemen hemen her sokak başında duyulan latin müziği bizi Kübalı gibi hissetmemize yardımcı olacak cinsten. Eski Havana’da Puro saran teyzeleri bulmak ve müziğin içinde kendinizi kaybetmek işten değil. Dar sokakları ile “Eski Havana” gidilmesi gereken ilk durak diyebiliriz.

Havana’nın bizzim için yeri çok ayrı. Okyanusların ötesine ulaşan fikirler ve Kübalıların ezbere bildiği Atatürk büstü oraya giden herkesi göz yaşlarına boğabilir. İnsan duygulanmadan edemiyor. Büstün üzerinde göz gezdirdiğimizde ”Yurtta sulh, cihanda sulh” yazısını görebiliriz. Büstün yanından büyük bir gururla ayrılırken yine tüyleri diken diken edecek bir manzara karşısında kendinizi bulabilirsiniz. İşte orası Devrim Meydanı…

Devrim Meydanı, resimlerini arattığımızda bir koca bina üzerinde Che Guevara’nın resmini gördüğümüz yer. Meydana varıldığında hınca hınc mitinglerin, Fidel’in en ateşli haykırmalarının ruhunu hissedebilyorsunuz. Meydandaki İçişleri Bakanlığı Binası’nın üzerinde Che Guevara’nın, Ulaşım Bakanlığı’nın binasının üzerinde de Camilo Cienfuegos’un resimleri mevcut.

Devrim Meydanı’nın diğer tarafında ise Jose Marti’nin heykeli ve anıtı yer alıyor. El Capitilio ise 1959’daki Küba Devrimi’ne kadar Küba hükümetine ev sahipliği yapmış. 1929 yılında inşa edilen El Capitolio’nun mimarisinde ABD’nin başkenti Washington D.C.’deki kongre binası Capitol Hill’den esinlenilmiştir.

Tarihi geziden yorulduysanız ve doğasını tatmak istiyorsanız eğer, sizi Santa Maria Del Mar Plajına doğru hareket etmenizi öneririz. Havana’nın enfes plajları arasında burası; doğal güzelliği masmavi suları ile cennetten bir köşe. Küba müzikleri ile sahile ayaklarınızı sokmanın tadı paha biçilemez.  Küba’ya gidişler şu an için pahalı gelebilir. Fakat buraları görmek için biraz dişi sıkmalı ve cennetten yerinizi ayırtmalısınız. Hasta Siempre Comandante Hasta Siempre Havana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir