Geçmiş Olsun Komşu

Benim için insanlığın dili, dini, ırkı yoktur. Bir insan haksız bir şekilde cezalandırılıyorsa, hayatını kaybediyorsa veya yanı başımızdaki komşumuz gibi çıkan yangın sonucu onlarca insan feci bir şekilde can veriyorsa, bu benim üzülmem için yeterli bir sebeptir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde, belki de Yunanistan tarihinin en trajedi dolu günlerinden birisi yaşandı. 180’i aşkın yaralının, –son belirlemelere göre– 91 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce evin adeta kül olduğu, insanlık adına tarihe geçecek kara bir hafta geride kalıyor.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Başbakan Alexis Çipras “Tüm Yunan Halkı’nın önünde bu trajedinin tüm sorumluluğunu aldığımı söylemek için burdayım. Çok karmaşık duygular içindeyim. İnsanların hayatlarını kaybetmesinin acısını ve ağırlığını hissediyorum. Aynı zamanda yaptığımız her şeyin doğru olup olmadığını konusunda da büyük ızdırap çekiyorum.” şeklinde sözlerini dile getirdi.

Belki de oluşan olaylar hakkında en küçük payı bile yok; ama ülke başbakanı olarak olaydan kaçmayıp, sorumluluğu üstüne alıyor. Bize ne kadar da uzak şeyler değil mi? Neyse, amacım bu acılı olayı yazarken konuyu saptırmak değil. İzleyenlerinizin gözünün önünde canlanacaktır. Hayatta kalma pahasına insanların kendilerine denize atması ve hayat mücadelesi, gerçekten korkunçtu. Bu girizgahı neden yaptım, konuyu nereye getirmeye çalışıyorum açıklayayım:

Yüzyıllar da geçse, dünyanın hiçbir yerinde bitmeyecek bu ırkçı/faşist düşünce. Olaylar yaşandıktan sonra özellikle sosyal medya üzerinden yapılan yorumları gördükçe gerçekten kanım dondu. Bir insan nasıl olur da bu kadar cani ruhlu olabilir. Gerçi benimki de laf; bir kediyi acımasızca öldüren, bir köpeğe işkence eden, canlı canlı arabanın arkasında sürükleyen bir yaratıktan beklenen açıklamalar…

Ama sanmayın ki bu ırkçılık sadece bizim ülkemizde var. Kendisini en özgürlükçü ve en demokrat ülkeler arasında sayan birçok ülkede aynı sorun hala mevcut. Ve tahmin ediyorum ki insanlık var olduğu sürece, bu hasta ruhlu insanlar hiçbir zaman bitmeyecek. Bitmeyeceği gibi, artarak çoğalacaklar.

Peki her şeyi güzel söyledin, çözüm olarak ne öneriyorsun derseniz; vicdan ve empati kelimeleri dışında size verebileceğim başka bir cevap yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir