Ankara – Gençlerbirliği – KaraKızıl – Ezhel Dostum Bu Hikaye Çok Dikkat Çeker

Son dönemlerde Ankara’lı genç müzisyen Ezhel’in Müptezhel adlı albümü taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanırken… Abi sen spor yazarı idin ne alaka şimdi müzik, diye serzenişlerini duyar gibiyim fakat bugün size Ezhel, Gençlerbirliği ve KaraKızıl ’ın başrollerini paylaştığı bir Ankara hikayesi anlatmaya çalışacağım.

Hikayemize Ezhel ile başladık ve kendisiyle devam edelim. Ankara’lı memur bir ailenin çocuğu olan Ezhel eğitimini lisede sonlandırır ve gönlünü kaptırdığı rap müzikle birlikte ruhundaki beatlere flowlar yaparak önce Ankara’da ardından da tüm alternatif müzik piyasasında adını duyurmaya başlar.

Bugün ise geldiği nokta başladığı noktanın çok ötesinde olan Ezhel’in 2012 yılında Ankara’nın köklü kulübü Gençlerbirliği için yazmış olduğu Kırmızı Kara parçası bu haftaki konu başlığımızın alt başlığı diyerek pası Gençlerbirliği’ne atalım.

İsmi ile dikkat çeken Gençlerbirliği’nin diğer bir ismi de “Cumhuriyet Takımı”dır..

14 Mart 1923’te Ankara Sultanisi’nin futbol aşkıyla yanıp tutuşan öğrencileri tarafından kurulmuştur.

1921 yılında Ankara Sultanisi’nde beden eğitimi hocası Ekrem Bey ve Münif Kemal bir futbol takımı kurma kararı alır fakat Ekrem Bey yetenekleri gün ışığı gibi parlayan bir çok öğrenciyi takıma almamakta ve bu da öğrenciler arasında huzursuzluğa yol açmaktaydı. Ekrem Bey’in kurduğu takımın adı Ankara Sultanisi Futbol Takımı’dır.

Bu takıma seçilemeyen yetenekli öğrenciler ise kendilerince bir takım kurmak isterler ve isimlerini de Gençlerbirliği olarak seçerler.

Takım oluşturulur ve bir süre sonra Ekrem Bey’in Sultani takımı ile maç yapılır. Maçı ezici bir üstünlük ile Gençlerbirliği kazanır ve ardından Münif Kemal takımları birleştirme teklifini gençlere iletir fakat istediği yanıtı alamaz.

Kısa bir süre de olsa 2 ekip Ankara Ligi’nde mücadele eder fakat 1923 yılında Ankara Sultanisi ligden çekilme kararı alır..

Gençlerbirliği takımını oluşturan gençler bu gelişmenin ardından zor günler geçiren  Münif Kemal Bey ve Ankara Sultanisi takımı ile aralarındaki kırgınlığı sona erdirmek amacıyla topladıkları Kırmızı-Siyah Ankara gelincikleri ile yola çıkarlar ve eski dosttan düşman olmaz dercesine geçmişi geride bırakarak Gençlerbirliği’nin o günlerden bugünlere gelmesine ön ayak olmuşlardır.

Kulüp renkleri ise tahmin ettiğiniz üzere o gün toplanan gelinciklerin renklerinden oluşmaktadır..

Böylesine heyecan veren bir futbol takımının yıllar içinde kemikleşen bir taraftar kitlesi oluşacak, adı da “KaraKızıl” olacaktı.

Takımlarını hiçbir zaman yalnız bırakmayacak, iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta verdiği sözü yemin sayacak ve asla unutmayacak karakterlerden kurulmuş olan KaraKızıl taraftar grubu; sağlam ruhlu, zeki, duyarlı, adaletten yana olan tavırları ile futbola zevk ve renk katar iken “bebe”lere de nasıl düzgün insan olacaklarının nasihatlerini veriyorlar.

1921 yılında genç öğrenciler tarafından kurulan ve bugünlere kadar başarı ile gelen Ankara’nın Gençlerbirliği futbol kulübünün KaraKızıl bebe’si Ezhel büyüdü ve 2012 yılında gönülden bağlı olduğu Gençlerbirliği kulübü için bir şarkı yazdı.

Bu şarkı bırakın Gençlerbirliği’ni tüm futbolseverlerin beğenisi ile karşılandı.

Artık Ankara’nın sadece aspavası, ayazı, sarı tutkusu meşhur değildi, asi çocuğu Ezhel ile Ankara’nın rap’i de Gençlerbirliği gibi KaraKızıl gibi gönülleri fethetmeye geliyordu.

#KırmızıKaraBurasıAnkara’nın şarkı sözleri buyrun aşağıda 😊

Gurur bu şehre başkente
Sadece bir takım değildir yuvadır kaç gence 

Bir olduk beraber olduk işte yine dimdik
Benim kızıl siyah gençlerimin ismi bile birlik. 

Yeni mahalle Mamak Çankaya

Bütün sokaklar yan yana

ODTÜ Cebeci Dikmen’iyle hep beraber Ankara 

Yankılanır taraftarın manzarada sesi,
Duyar gözetlerken tüm herkesi, Ankara Kale’si.

Bazen üzer bazen sevindirir sonuçlar bizi
bu aşk kuğulu parkta sevgiliyle oturmak gibi 

Saldıralım gençler alalım haydi maçları hep
fakat birlik olmamışsak kazansakta anlamı ne ? 

Parlamıştı yıldızımız

1923 doğdu büyüdü gençlerimle tekiz bizde şimdi güç 
Bu gece zafer bizim çünkü varım senle herşeye  burası neresi dersen ise (hep beraber)

 ” Kırmızı Kara Burası Ankara”

Genç, İhtiyar ve Bebeler Yanyana

Senle Beraber Güzel Zamanlara

Gençlerbirliğim… Ooooooo

Varlığın Yeter.. Yeter Sevdan Bana..

Gençlerbirliğim.. Şim-Şek-Ler

 

Üşütüp Dondursada Ankara’nın Ayazı

Kara Bulutlar Karartsada Burda Hayatı

Sahada Seni Görmek Olur Alnıma Yazı..

Şim – Şek – Ler

Bir Not:

Bu yazımdaki görüşler tamamen şahsıma aittir. Kulüp renkleri olan kırmızı siyah ile ilgili başka hikayeler de var mesela forma diktirmek için terziye gittiklerinde terzinin elinde sadece kırmızı – siyah kumaş kalmış olması gibi fakat bence en güzel hikaye yazımda anlattığım Ankara Gelinciği idi.

Yazımın görselindeki fotoğraf ise kulubün 1923 kadrosu ve yönetiminin vermiş olduğu bir pozdur..

Not II : Ezhel’in Müptezhel albümünü ne tarz müzik severseniz sevin muhakkak dinleyin, ritmi hissedin ve kendinizi liriklere, flowlara, rhymelara bırakın..

#peace #love #respect #yo-yo

Bunlar da ilginizi çekebilir…

— > Ultra Herşey Dahil Danimarka Mucizesi

— > Kekremsi Bir Hayal Roger Bannister

— > Dürbün Dinler’den 5 Şarkı Önerisi / Dimash Kudaibergenov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir