Evine Hoş Geldin

Neden mi bu başlığı attım, hemen bahsedeyim. Türkiye İşçi Partisi (TİP), 1961 yılında ülkemizde kurulan siyasi partilerden birisidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne milletvekili seçtirebilen ilk sosyalist parti olmuştur. 1971 ve arkasından gelen 1980 darbelerinin ardından siyası yaşamını sonlandırmış, daha sonrasında 1988 yılında Türkiye Komünist Partisi ile birleşme sağlamıştır.

Parti Sayısı

24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP listelerinden İstanbul ve Hatay milletvekili olarak TBMM’ye seçilen Erkan Baş ile Barış Atay, HDP’den ayrılarak Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldı. Böylece TBMM’de temsil edilen parti sayısı 9’a çıktı. Böylelikle, 13 Şubat 1961 günü 12 sendikacı tarafından kurulan ve siyasi tarihte doğrudan doğruya emekçi halkın kurduğu ilk parti olarak bilinen TİP, tam 47 yıl sonra yeniden meclise girmiş oldu. Erkan Baş ve Barış Atay da kurucu başkan Mehmet Ali Aybar, Behice Boran gibi isimlerden yıllar sonra Meclis’te partilerini temsil etmiş olacak.

Geçen 47 yılın ardından yeniden mecliste temsil edilecek partinin çizgisinde bazı değişiklikler olacak olsa da, asla değişmeyen hedef işçi sınıfının kazanılması, kapitalizme  mücadele, faşizm ve ırkçılığa karşı savaş olacaktır. “AKP’nin 2002 yılında başlayan iktidar dönemi, Türkiye’deki sermaye egemenliğinin biçimi üzerinde kalıcı etkiler doğuran bir rejim değişikliğine yol açmıştır” denilen son taslak parti programında ”Gezi” vurgusu da yapılarak, “Sermaye sınıfı, bu rejime direnmek bir yana, onun sağladığı zenginleşme olanaklarından yararlanmaktadır. Saray Rejimi’ne direnebilecek ve onun yarattığı tahribatı giderebilecek olan güç, sermaye sahipleri ve onları temsil eden düzen partileri değil, Haziran (Gezi) Direnişi ile ilk zirvelerinden birine ulaşmış olan ilerici, aydınlanmacı, eşitlikçi, özgürlükçü, cumhuriyetçi toplum kesimleridir” denildi.

Türkiye İşçi Partisi

TBMM’de TİP’in temsil edecek iki milletvekilinden birisi olan Barış Atay, HDP milletvelliğinden, TİP’e geçişi sırasında yapılan basın toplantısında: “Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da TİP ile HDP arasındaki dostluk ve yoldaşlık korunacak; sokakta olduğu gibi mecliste de faşizme karşı ortak mücadelemiz sürecektir; Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile dayanışmamız devam edecektir. Türkiye işçi sınıfı, kendi partisine kavuşmuştur. Türkiye İşçi Partisi, ülkemizin dört bir yanında işçi sınıfının mücadelesine atılacak, en ön saflarda kavga verecek, sömürüye ve sefalete mahkum edilen halkımızın gücüyle, partimizin sözüyle bu karanlığı yırtıp atacaktır” açıklamalarıyla partisinin misyonunu da açıklamış oldu.

68 Kuşağı

Yaşımdan ötürü 68’li dönemleri yaşayamadım.(O dönemlerde yaşamış olmak çok isterdim.) Okuduğum kitaplardan, araştırdığım kaynaklardan ve izlediğim belgesellerden sonra birçoklarınızın olduğu gibi benim de zihnimde canlanan bir 68 kuşağı var. Deniz Gezmişleri, Mahirleri ve birçoklarını gözlemledikten sonra şöyle bir siyasi yaşantımıza baktığımda bir Erkan Baş portresi görüyorum ki, beni gerçekten o zihnimde canlandırdığım 68’li yıllara götürüyor. TİP’in kurucu üyelerinden olan Erkan Baş’ın duruşu, kararlılığı, söylemleri ve en önemlisi gençliği Türkiye sol ve sosyalistlerine yeni bir heyecan katacağı apaçık ortada. Ülkemizde sol kesimin en büyük eksiğinin tek vücut olamaması ve örgütlenememesi olarak görüyorum. İşte bu durumu değiştirebilecek, tüm sol ve sosyalist düşüncede olan insanları tek çatı altında toplayabilecek yegâne aday olarak görüyorum kendisini.

Ve buradan Erkan Baş önderliğinde TBMM’de temsil edilecek olan Türkiye İşçi Partisi’ne yeniden evine hoş geldin diyorum…

< — Beni Bul Anne

< — Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin

< — Ah Benim Sosyalist Kardeşlerim Ah Ya Bunlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir