Duygusal Açlık

Duygusal açlık; stres, kaygı, öfke, yalnızlık gibi kişinin ruh halini olumsuz etkileyen duygularla başa çıkmak için; çikolata, tatlı, abur cubur gibi besinleri tüketme durumudur. Beyinde açlık ve tokluk merkezi bize acıktığımızı ve doyduğumuz sinyallerini yollar. Bu merkezin hasara uğraması sonucu açlık duygusu artar ve kişi aşırı yemeye yönelir. Bunun sonucunda kişi sürekli kendini aç hisseder ve tokluk sinyali oluşmaz.

 

Biyolojik açlık ile Duygusal Açlığı Nasıl Ayır Edebiliriz?

 • Biyolojik açlık yavaş yavaş gelişir ve yemek yemeye bağlı olarak acıkma duygusu azalır. Duygusal açlık yaşayan kişi bir anda yemek yemek ister, kişinin aç veya tok olması önemli değildir.
 • Biyolojik açlık midede hissedilir, duygusal açlık duygularla hissedilir.
 • Biyolojik açlık yaşayan kişi kendisine yetecek miktarda yiyecek yediğinde doyma hissi oluşur ancak duygusal açlık yaşayan kişinin yediği miktar önemli değildir, kendini pişman ettiği sırada yemeyi bırakır.
 • Biyolojik olarak açlık yaşayan kişi sağlıklı şeyler yediğinde kendini doymuş hissedebilir ancak duygusal açlık yaşayan bir kişi genellikle karbonhidrat ağırlıklı (serotonin salınımını arttırmak için) besinler olan çikolata, tatlı gibi sağlıksız besinlere yönelirler.

 

Duygusal Açlıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

 1. Öncellikle kişi duygusal olarak mı aç yoksa biyolojik olarak mı aç olduğunun farkına varmalıdır.
 2. Duygusal olarak açlık yaşıyor ise bir diyetisyen ve psikolog yardımı alarak bu durumdan kurtulmak için ilk adımı atmalıdır.
 3. Hangi duygu durumlarında hangi besini tercih ettiğini veya yemek istediğini belirlemelidir. Örneğin; stresli durumlarda çikolata, öfkeliyken şerbetli tatlıları yemek gibi…
 4. Bu gibi durumlarda besinleri kullanmak yerine başka alternatifler üretmelidir. Örneğin; yürüyüşe çıkmak, film izlemek, arkadaşlarıyla dertleşmek, evcil hayvan edinmek, nefes egzersizleri yapmak, yoga yapmak gibi…
 5. Kendinizi motive etmelidir ve her zaman pozitif olmalıdır.
 6. Sağlıklı beslenmelidir. Evet, sağlıklı beslenen kişilerde duygusal açlık azalıyor ve kişiler doğru besin tercihleri yapılıyorlar.
 7. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Düzenli yapılan egzersizler kötü ruhsal durumlarla baş etmeyi kolaylaştırır, kalori yakar, yeme ihtiyacını baskılar ve egzersiz sırasında salgılana endorfin sayesinde daha mutlu olmayı sağlar.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle 🙂

Duygu Kopan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir