Dürbün Okur / Gelecek Üzerine 5 Kitap Önerisi

Gelecek… Üzerine çok düşündüğümüz bir olgu. İleride ne olacak, yaşamım nasıl şekillenecek, dünya nasıl şekillenecek, teknoloji, ahlak, insan gibi çok soru var aklımızda… Düşünce yolunu siz bulacaksınız ancak dehlizdeki ilk meşaleyi biz yakıyoruz. Dürbün Okur‘dan 5 kitap önerisi sizlerle.

1-Bilimkurgu Sinemasında Cyberpunk / Oğuzhan Ersümer

bilimkurgu sinemasında cyberpunk ile ilgili görsel sonucu

Altıkırkbeş Basın Yayın

Bilimkurguyu tanımlamanın zorluğu Hint okyanusu gibi, doğal sınırlarının olmayışıdır. Herkesin fikir birliği içinde olduğu merkez bir saha vardır; sonra, bunun dışına doğru çıktıkça diğer kurmaca formlarına ilişkin rahatsız edici benzerliklerle karşılaşırsınız; ve sonunda, sınırlarda, en muammalı şeyler gerçekleşir.”

Bu kitap Bilimkurgu sinemasında Cyberpunk alt türünü başlangıcından günümüze aktararak tür üzerine yazılmış kapsamlı ve tutarlı bir bütün ortaya koyuyor.

2-Çember / Dave Eggers 

Çember

Siren Yayınları

Dave Eggers – Çember (The Circle) romanı, kurgusu ve anlatım tekniği bakımından Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya adlı klasik romanını ve George Orwell‘ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ikonik romanını andırıyor. Fakat arada belirleyici bir çizgi var. Dave Eggers – Çember (The Circle) adlı romanda klasik distopya eserlerinin politik çemberinin dışına çıkarak çağımızdaki gerçek korku senaryolarına dikkat çekiyor: Teknoloji, sosyal medya ve internet…

Mae Holland, dünyanın en güçlü internet şirketi olan The Circle‘da (Çember) işe alınır. Bu Mae için öyle mucizevi bir andır ki Mae, hayatının fırsatını yakaladığını düşünmektedir.

Düşlerindeki işi bulduğunu düşünen Mae; kendisini, arkadaşlarını ve yakınlarını hatta insanlığın geleceğini etkileyecek bir gerçekle karşılaşacaktır. Bir kadının hırsı ve idealizmiyle başlayan roman, birden kendini endişe dolu bir atmosfere bırakacaktır ve okuyucunun zihninde hafıza, geçmiş, gizlilik, ahlak, demokrasi ve insan bilgisinin sınırları hakkında birtakım soruların belirmesine neden olacaktır.

3-Sombrero / Richard Brautigan

Sombrero

Altıkırkbeş Basın Yayın

Şu ana kadar Sombrero hakkında bilinenler şöyle:

– Gökyüzünden düştü.

Büyüklüğü 7

– Çok soğuk. Sombrero hakkında işimize yarayacak birkaç bilgide şöyledir.

-Sombrero siyah renkte, (Şu ana kadar bu gerçeğin belirtilmemiş olması çok ilginç)

-Sombrero’nun soğuk olduğu biliniyor, fakat şu ana kadar gerçek hiç belirtilmemişti İşte: Sombrero’nun gerçek derecesi sıfırın altında 24 derecedir. Bu soğuk bir Sombrero.

4-Tufan Zamanı – Margaret Atwood

Tufan Zamanı

Doğan Kitap

Bilim, din ve doğayı kaynaştıran bir din olan Tanrı’nın Bahçıvanları’nın önderi Âdem Bir, uzun süredir küresel bir salgını öngörüyordu. Bu felaket gerçekleşti ve insan yaşamı büyük ölçüde yok oldu.

İki kadın kurtuldu: Lüks bir seks kulübünde kapalı kalan genç dansçı Ren ile bir sağlık merkezine sığınan eski Bahçıvan Toby. Ya diğerleri? Ren’in biyo-sanatçı arkadaşı Amanda? Eko-savaşçı üvey babası Zeb? Eski sevgilisi Jimmy? Ya da belalı ÇilePatlarcılar?
Bir de dünyanın egemeni olan Şirketlerin karanlık polis örgütü NaAşRobA.Ş. var…

Âdem Bir ve kuşatılmış takipçileri yeniden örgütlenirken, Ren ve Toby de kendilerini bitki ve hayvan yaşamı dahil hiçbir şeyin nereye varacağının bilinemediği, değişen bir dünyada bulacaklar.

Atwood bize kendimizi nasıl göstereceğini biliyor, ama hayata tuttuğu ayna yansıtmaktan fazlasını yapıyor – bu ayna görüntüyü hem derinleştiren hem de bozan cıvalı aynalardan: insan doğasının derinliklerini ve muhtemel mutasyonlarını görmemizi sağlıyor.”

5- Zeplin / Karin Tidbeck

Zeplin

Aylak Kitap

İsveçli yazar Karen Tidbeck‘in tekinsiz, ama tekinsiz olduğu kadar da olağanüstü dünyasına hoş geldiniz. İskandinav kültürünün alacakaranlığından ve melankolisinden doğan bu öyküler, güneşin dönmeyi bıraktığı bir dünyanın büyülü atmosferine sahip:

Fantazyadan, büyülü gerçekliğe, bilimkurguya ve hayalî bir yaratığın Borgesvari taksonomisine kadar uzanıyor. Bu öyküler rahatsız edici; bir o kadar da kara mizahın engin zekâsını içeriyor. Tidbeck, bildiğimizi sandığımız dünyadan güçlü bir kopuş duygusu yaratarak, akla hayale sığmaz çok sayıda şeyin ortaya çıkabildiği bir yarığa yönlendiriyor bizi.

Kaynak: İdefix.com / Kitap Tanıtım Bültenleri

— > Dürbün Dinler / 5 Müzik Önerisi

— > Dürbün İzler / Erdal Tosun

— > Kraliçe Victoria ile Hintli Uşak Abdulkerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir