Dişil Enerjinin Göstergesi olarak Venüs

Öncelikle tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarım! Bence bugüne bilhassa erkekler daha çok sahip çıkmalı ve destek vermeli! Ancak böyle bir farkındalığın gelişmesiyle kadın ve erkek arasındaki sınıfsal fark ortadan kalkabilir ve hayatın her alanında tamamen eşitlikçi bir yaklaşım başlar. Umarım gelecek günlerde bugünü Dünya Emekçi İnsanlar Günü olarak kutlarız ve bir insanı kadın veya erkek olarak değil de insani özellikleri ile ele alır, değerlendiririz.

Bugün sizlere Astroloji’de dişil enerjinin sembolü Venüs’den bahsetmek istiyorum.

Hepimizin bildiği gibi Venüs, Yunan Mitoljisi’nde güzeller güzeli Aşk Tanrıçası Afrodit’dir ve Kıbrıs açıklarında dalgalardan doğmuştur. (Yunanca Aphros dalga köpüğü demektir) Roma Mitolojisi’nde ise Afrodit Venüs ismini alarak Astroloji’de; aşkın, ilişkilerin, sanatsal temaların ve güzelliklerin simgesi haline gelmiştir.

Çağlar boyu insanlar gökyüzünde Güneş ve Ay’dan sonra en parlak gezegen olan Venüs’ü görmüşler ve değerli bir mücevher gibi gökyüzünde ışıl ışıl parlayan bu gezegene kadınsı bir rol biçmişler ve güzellik tanrıçası Venüs’ün ismini uygun görmüşlerdir. Peki Venüs gökyüzünde neden bu kadar parlaktır? Tüm yüzeyini kaplayan 20 km genişliğindeki sülfirik asit bulutları sayesinde Güneş’ten aldığı ışığın %80’ini geri yansıtır. Bu kalın atmosferi aynı zamanda Güneş’ten gelen sıcaklığı da hapseder. Böylelikle 462 C derece sıcaklığı ile en sıcak gezegen olur.

Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı, Çoban Yıldızı ve Zühre Yıldızı olarak tanıdığımız Venüs’ün öncelikle gelin gezegen olarak özelliklerine bir bakalım;

Venüs Merkür’den sonra Güneş’e en yakın 2. Gezegendir ve boyutları bakımından adeta dünyanın ikiz kardeşi gibidir, hemen hemen Dünya ile aynı boyuttadır.

Venüs ile ilgili diğer bir şaşırtıcı bilgi ise;

Güneş sistemindeki diğer gezegenlerin aksine doğudan batıya doğru döner, diğer bir deyişle bir Venüs sabahına uyanacak olsaydınız Güneş’in batıdan yükselip, doğudan battığına şahit olabilirdiniz. Ayrıca Venüs’ün 1 gününün 1 yılından daha uzun sürdüğünü de görebilirdiniz. 1 Venüs yılı 224 Dünya gününe eşittir.

Astroloji’de ise, Venüs Boğa ve Terazi Burçlarının yöneticisidir. Bu burçlarda kendini en kuvvetli şekilde ortaya koyar, gösterir. Boğa’da sanatsal ifade daha maddi bir boyut kazanırken, Terazi’de sanat daha soyut bir anlamda ortaya konur. Diğer bir ifadeyle; Boğa Burcu’nda sanat; resim, heykel, seramik, mimari alanda vücut kazanırken, Terazi’de daha çok zihinsel, yazınsal, düşünsel ve iletişim alanında sözel yolla ifade edilir. İlişkileri ve aşkı anlatan Venüs Boğa’da daha çok tensel bir bağlılığı anlatırken, Terazi’de birlikte karar alma, hareket etme gibi ilişkisel bir bağlılığa dönüşür.

Venüs ayrıca bizim değerlerimizle ilgilidir. Sevdiğimiz, uğrunda para harcadığımız değerlerimizi de ifade eder. Ayrıca kendimize verdiğimiz değerin de bir göstergesidir. Sevgiyi nasıl ifade ettiğimizi, sevgiyi nasıl kabul ettiğimizi, ilişkilerimize nasıl yaklaştığımızı anlatır.

Venüs’ün doğum haritamızdaki konumu, burcu, bulunduğu ev, diğer gezegenlerle (özellikle Mars ile yaptığı) açıları hepsi birer ipucudur bunları anlamak adına. Venüs’ü bir kadının ve bir erkeğin haritasında farklı olarak değerlendiririz. Venüs bir kadının haritasında kadının kendi dişil gücünü anlatırken, bir erkeğin haritasında ihtiyacı olan, kendine çektiği, görmek istediği kadınsal özellikleri vurgular.

Venüs, Burçlar Kuşağında 12 Burç arasında seyahat ederken, her bir burcun arketipsel özelliklerine bağlı olarak ifade tarzını değiştirir. Venüs Maskulen Burçlarda; Koç, İkizler, Aslan, Terazi, Yay ve Kova Burçlarında kişinin ilişkilerinde daha aktif, dominat ve etki yaratan bir tarzı olduğunu, mantığını daha çok devreye soktuğunu gösterir.

Venüs Feminen Burçlarda;

Boğa, Yengeç, Başak, Akrep, Oğlak ve Balık Burçlarında ise daha hassas, etkiye açık ve alıcı olur. Kurduğu ilişkilerde daha şefkatli ve yumuşak bir ifade tarzı söz konusudur.

Her bir burçta birbirinden farklı özellikler gösterse de Venüs’ün bulunduğu burcun eril mi dişil mi olduğuna bakmak bile bize o kişinin ne tür zevkleri olacağı ile ilgili ipuçları verir. Örneğin bir erkeğin haritasında Venüs Yengeç Burcu’nda ise bu kişinin aşk ilişkilerinde oldukça duyarlı, duygusal, bazen alıngan olabileceğini söyleyebiliriz.

Venüs’ü veya Güneş’i Yengeç, Akrep ve Balık’ta bulunan kadınlara çekilebilir. Bu kişinin daha domestik, evle ilgili zevkleri, ilgi alanları olabilir. Evin içinde kendini güvende hisseder, ailesi ile birlikte zaman geçirmeyi tercih eder. Yemek yapmayı, yedirmeyi, beslemeyi sever. (Her zaman belirttiğim gibi doğru analizi yapabilmek için doğum haritasını bir bütün olarak her şeyiyle ele almalıyız)

Bugün Venüs ve Merkür Koç Burcu’nda birleşirken; kadın gücünün, emeğinin de tüm dünya çapında yüksek sesle ifade edileceğini, bu uğurda zihinsel bir mücadele verileceğini astrolojik anlamda gösteriyor. İlginçtir ki Astroloji hayatın her alanında simgeler yoluyla bize yol göstermekte, ışık tutmaktadır. Yeter ki anlamaya, öğrenmeye hazır hale gelelim..

pinarselcukastroloji@gmail.com

— > Öykü / Bir Tek O…

— > Öykü / Kabus Yolculuğu

— > Şiir / Gölge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir