Depresyondayım, Unutuldum, ALDATILDIM…

Hiç derdimiz, sorunumuz, tartışılacak konumuz yokmuş gibi bu haftanın en popüler konularından biri; ünlü bir sanatçının, evli bir adamla beraber olması sonucunda, diğer kadınların onun yaptığı davranışına karşı  ‘kocama dokunma’  hashtag’ i (#kocamadokunma) ile başlayan yazılarıydı.

Ben de durur muyum? Tabi ki de hayır. Hoş ben haklı, haksız tartışması yapıp magazin niteliğinde bir yazı yazmayacağım. Benim bunu okuduğumda aklıma gelen ilk şey, ‘Çiftler birbirlerini neden aldatır? ’ oldu. Bende dedim bu hafta da keyifle yazacağım bir konu buldum.

Aldatmanın sıradanlaştığı ülkemde evlilik, aile bağları adına bir çok kavram değişti. Eskiden aldatmayan erkek yokken, şimdi yapılan araştırmalara göre artık kadınlar da bu kervana katıldı.

Aradaki farklardan biri kadının en büyük düşmanı başka bir kadınken, bir erkeğin düşmanı ise adamın kendisi olması. Baktığımızda aldatma, aldatmadır. Ama aldatmanın nedenleri cinsiyete bağlı olarak değişebilmektedir.

İlişkide kişiler, kendi beklentilerinin doyurulması oranında ilişki yaşamayı tercih ettiklerinden, fedakarlık azaldığından, aile bağları koptuğundan, saygı azaldığından, geleneksel ve kültürel etkenler devamlılığını yitirdiğinden ilişki anlayışı tamamen bireysel tatmine dönüşmüştür. O yüzden bence aldatmak başka bir insan değil, başka bir ben arayışıdır.

Aldatan insanlar, yasak aşk ve gizli buluşmaların heyecanıyla kendini daha canlı hissederler. Bu durumda insanların hoşuna gitmektedir. Özellikle yaşı ilerleyen erkekler, orta yaş bunalımına girdikleri andan itibaren kendilerini genç hissetmek, hala çekici bir adam olduğunu ve kadınlar tarafından arzulanan bir erkek olduğu kanıtlayarak egolarını tatmin etmek için aldatmaya daha çok başvururken, kadınların geneli aldatmayı bir intikam şekli olarak görmektedirler.

Hormonal sebepler, cinsel hayatın iyi olmaması, erkeklerin aldatma olayından gurur duymaları,  erkeklerin tek eşli kalmasını engellemektedir.

Mutsuz, hareketsiz, heyecanı kaybetmiş, durağan, yeniliklere karşı ve özgürlüğü kısıtlanmış bir evlilik ilişkisi de aldatmalara neden olmaktadır. Ayrıca evlilikten beklentinin artması, karşı tarafa yüklenen sorumluluklar, özel alan yaratılmaması ya da ihlali, bağımsızlık duygusuna olan özlem de aldatmanın başka nedenlerindendir. Unutmadan söylemeliyim aile içinde aldatma rol modelleri de, aldatmada önemli bir etkendir.

Etrafımda ya da hayatımda olan insanlara sorduğumda erkekler, kadınların aşırı kıskançlığı, cinsellikteki sınırları, evde yemek yapmayıp dağınık olması, bakımsızlık gibi etkenlerden yakınırken; kadınlar, eşlerinin ilgi azlığından, eşlerinin onlara yardım etmemesinden, sürprizler yapmamasından, özel günleri unutmasından, değer vermemesinden, dışarıda çok vakit geçirmesinden, işkolik olmasından, bencilliğinden yakınmaktalar.

Onlara da soruyorum, ‘ne zaman değişti?’  diye. Aslında bu insanlar evlendikten sonra değişmedi, siz, onun yarattığı kendinizden sıkıldınız ve aslında o da sizin yarattığınız kişi olmaktan sıkılıp kendi oldu. Bunun sonucunda da davranışlar gözünüze batmaya başladı.  Çünkü eski kendinizi özlediniz. Kendinizle yalnız kalmayı, kendiniz olmayı özlediniz.

Eee ne yapalım peki? Aldatalım ya da boşanalım mı? Tabi ki de hayır.

 • Kendinize özel alan yaratın. Arkadaşlarınızla vakit geçirin. Her yere yapışık ikiz gibi beraber gitmek zorunda değilsiniz.

 • Gününü sorgulamayın gerçekten merak ediyor ve bilmek istiyorsanız gününüzü anlatıp, onun da anlatması için teşvik edin. Sorgulama çiftleri birbirinden uzaklaştıran bir yöntemdir.

 • Her şeyden kuşkulanmayın. Bazen gerçekten sadece arkadaştır. Karpuz kabuğunu eşeğin aklına düşürmeye ne gerek var.

 • Kadınlar özellikle sizler, artık lütfen sadece erkekler sürpriz yapar mantığından çıkın. Madem hayat müşterektir, hadi bu hafta sonu için eşinize güzel bir sürpriz hazırlayın.

 • Cinsellik ve seks hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Kadınlar rahat olun, değişikliklere açık olup kendinizi keşfedin, erkekler sizde bencil olmayın.

 • Yataklarınızı kavga bile etseniz ayırmayın. Bırakın kızgın olsun ama kokunuzla uyusun.

 • Erkekler özellikle sizler, bazen gerçekten yorgun olabiliyoruz, canımız yemek yapmak istemeyebiliyor, özel günlerimizde olabiliyoruz, gönlümüzü hoş edecek iltifat edip ev işlerinde yardım edin.

 • İlişkinizde problemlerden kaçmak ve anlık çözümler bulmak yerine problemlerinizi sen dili yerine ben dili kullanarak onları çözmeye çalışın.

 • Asla biriyle kıyaslamayın. Onun eşi şöyleydi, bunun eşi böyleydi vb.

 • Ailenizden vazgeçmeyin, ama her anınıza ailelerinizi müdahale ettirmeyin.

 • Kendinize ve karşınızdaki kişiye daima dürüst olun.

 • Duygularınızı, hissettiklerinizi, sorunlarınızı eşinizle paylaşın.

 • Ve son olarak hiçbir şeyin dört dörtlük olmadığını bilin. Mutsuz anlarınızı çok uzatmayıp mutlu anılarınıza odaklanın.

Her ne olursa olsun birini aldatmak karakter ve kalite meselesidir. Bilmelisiniz ki kendinizi kandırabilirsiniz, ama hayatı ve geçen zamanı asla. Ya aldatmayın ya da aldatıyorsanız eşinizi kaybetmeyi göze alın.

Uzm. Psikolog Yasemin ERDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir