Deniz Adam

İnsan suda yaşamaz deseler de gerekli şartlar sağlandığında çok da yaşanası bir yerdir. Aslen deniz ve bağlantılı olduğu her şey, hayatın tam da kendisini yansıtmakta, insana kendi yaşamı hakkında yüklü miktarda ipuçları aktarmaktadır. Dikkatli bakın, dalgalanan sularda, iyot kokusunda, köpüklerde, rüzgarla dolan yelkenlerde, roda edilmiş halatlarda, direğe gerili serenlerde, içinden çıkılmaz sorularınızın, huzur dolu cevaplarını kendi aklınızla göreceksiniz.

Hayatın içerisinde acısıyla/tatlısıyla uyumlu bir dansı öğütler örneğin. O sebeple kırılmasınlar diye çözer kaptanlar teknelerinin halatlarını fırtınada, denizle birlikte hareket edebilmek için. Kötü havalarda en kalınından çelik halatla, bir yanından limana bağlarsanız teknenizi, hasar almanız kaçınılmazdır kabaran denizde. Dalga ile inip çıkacaksınız. Çözüp, açılacak, kendinizi belanın içine salacak, hoş geldin diyecek, kucaklayacaksınız. Ancak batmamak için çırpınanlar boğulur zaten.

Dingin havalarda, o enginliğin verdiği huzur, sessizliğin sağır ettiği uğultu, gün doğumu ve batımındaki renk şöleni, bir güverteden gece şahidi olduğunuz yıldız yağmuru, başka nerede gözlemlenebilir? Ve başka nerede başınıza bir iş geldiğinde, tüm bilincinizle, yüreğiniz ağzınızda, bir ciklet gibi çiğnerken, canınızı dişinize takıp, karaya ve rahata ayak basmak için en ateistiniz bile adak adayabilir?

Uygun yapılmış hiçbir teknenin güvertesi sallantıda su tutmaz.

Frengi deliklerinden atar deniz, kiri, pası. Var ise şayet, düzensizliğinizin, tembelliğinizin ve ihmalinizin sonuçlarını hayatınızla ödersiniz Tanrı saklasın. Şayet yaşıyor iseniz de pırlanta bir küpeniz olur kulağınızda bir amanın bile gözünü alan.

Ve empati kurdurur deniz burunları aşarken. Örneğin ekmek atarsınız suya Ekmek Burnu’nda, batmış bir teknenin mürettebatının oralarda bir yerlerde olması ihtimaline karşı. Saygıyı öğretir mesela.

Alargada demirli bir teknenin aynasında yemek yiyen olabilir diye, sallamamak için yavaş geçersiniz yanlarından. Yardımı salık verir, bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir kabilinden, atılan halatı bağlarsınız iskeleye. Kanaat eder, kısmetinize sevinirsiniz koca denizde oltanızla kesişmiş balığı görünce zokanın ucunda. Sabır ve sebatı rüzgar ile tecrübe eder, yelkeninizin ve direğinizin kaldıracağı kadar toplarsınız gücü. Aksi direk kırar, yelken patlatır, alabora eder adamı. Olan biteni okumanız elzemdir, manevra yapacaksanız. Akıntı, esinti, derinlik, mesafe, zamanlama, teknenizin kabiliyeti ve hatta yolcularınızın durumu gibi ne varsa ana dair.

Dedim ya, bir felsefedir, tıpkı hayat gibidir deniz. Çabuk ama panik yapmadan… Pruvanız neta olsun!

— >Mizah /  Ayta King – Nigel Queen

— >Mizah /  Mutlu Olmak İçin 5 Selçuk Yöntem

— > Dürbün Dinler’den 5 Sokak Müzisyeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir